« Ožujak 2024 »

Obilježili smo Svjetski dan voda
Autor: Ivana Franić Galik, 27. 3. 2017.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka. Prve važne preporuke o problemima vezanim za vodu i vodne resurse bile su formulirane na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama koja je održana 1977. godine u Mar del Plati (Argentina), nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou.

Opća skupština UN -a je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse.
U školama se tradicionalno obilježava Svjetski dan voda na različite načine. Učenici 4.a razreda naše škole, polaznici izvannastavne aktivnosti „Mali likovnjaci“ zajedno sa svojom učiteljicom Irenom Barić organizirali su u srijedu 22.3.2017.g. radionicu pod nazivom „Vodena slikaonica“. Radionica je bila podijeljena u pet skupina. Prva skupina je imala zadatak naslikati sliku vodenim bojama te po mokroj boji ravnomjerno prosuti sol  i ostaviti sliku da se osuši. Tako su nastale slane slike. Druga skupina je slikala vjetrovite slike koje su nastale slikajući vodenim bojama s puno vode. Zatim su puhali  u sliku i raspuhali su boju po papiru. Treća skupina je slikala strpljivu sliku. Učenici su slikali od sredine papira. Trebali su pričekati da se sredina slike osuši  pa su nastavili slikati oko kruga. Kada se i taj dio osušio slikali su prema krajevima papira. Četvrta skupina je slikala nestrpljivu sliku tako da su vodene boje nanijeli na papir i papir podigli rukama u zrak i tako se boja slijevala niz papir. Peta skupina je imala zadatak naslikati vrtoglavu sliku.  Učenici su slikali sliku vodenim bojama. U sredinu mokre slike su stavili prst i vrtili su sliku u krug dok se slika ne osuši.  Učenicima 4. a razreda su se  pridružili i ostali učenici razredne nastave. Tako je nastalo 200 zanimljivih likovnih radova. Najviše  je bilo vjetrovitih slika, a najmanje strpljivih slika. Učenici su bili oduševljeni ovom radionicom. Na kraju su učenici počašćeni najzdravijim pićem – vodom.  No, to nije sve! Učenici razredne nastave na satu razrednika i na satu likovne kulture izrađivali su plakate na temu: „Voda“, slikali su različite slike, izrađivali papirnate ribice te origami brodiće. Tako je nastala tematska izložba u holu škole koju je postavila učiteljica Ivana Šokić.

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: Irena Barić, učiteljica i Ivana Franić Galik, učiteljica