« Ožujak 2024 »

Nastava vjeronauka: Školski sat s redovnicima
Autor: Iskra CINDRIĆ, 4. 12. 2017.

Dana 30. studenoga Osnovnu školu Mato Lovrak, u sklopu obrađene vjeronaučne teme „Redovnici i redovnice u crkvi“ posjetili  su fra Josip Šoštarić i s. Bernardeta Tomić.  Predavanju su nazočili učenici 6.a i 6.b razreda, zajedno s vjeroučiteljicom Andrijanom Petrović, i nekolicina učitelja naše škole.

Uvodnu riječ imala je vjeroučiteljica koja je predstavila redovnike i uvela nas u predavanje. Za početak su dvije djevojčice prezentirale svoj rad o osnutku Klanjateljica Krvi Kristove i njihovim temeljnim zadaćama. Potom su dva dječaka rekla tko su franjevci, tko ih je osnovao i kako su se razvijali kroz povijest pa sve do danas. Sestra Bernardeta  ispričala nam je svoj životni put od svoje 13. godine do danas. Pričala je o tome kako put jedne redovnice nije lak te kako se taj poziv ne može opisati riječima. Rekla nam je kroz koje sve faze prolazi jedna redovnica (Klanjateljica Krvi Kristove).

Potom je fra Josip dao osnovne smjernice o osnivaču franjevaca, sv. Franji Asiškom. Rekao je da svaki redovnik i redovnica svoj poziv osjeti na drugačiji način,a potom je ispričao svoju jednako zanimljivu priču. Fra Josip je inače franjevac u Cerniku, a s.Bernardeta  djeluje kod nas u župi. Vodi mali župni zbor i vjeronauk za prvopričesnike. Kada su završili svoja izlaganja, učenici su im postavili nekoliko pitanja na koja su im rado odgovorili. Naš zaključak iz njihovih priča je da se Bogu uvijek možemo okrenuti, bez prisile. Nikad ne možemo znati kamo će nas život odvesti. Nadamo se da će nas redovnici još koji put posjetiti; hvala im na jednom poučnom predavanju koje nam je svima dobro došlo.

Tekst: Iskra Cindrić, 7.d
Fotografije:Marija Tomić 7.d, Lorena Fischer 7.c
Mentorica: Sanela Jurić, prof.