« Ožujak 2024 »

Ugostili smo Ivanu Adlešić Pervan, autoricu romana „Stepenice do neba“
Autor: Sanela Jurić, 8. 11. 2018.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige u našoj je  školi 7. studenoga održan književni susret  - gošća nam je bila Ivana Adlešić Pervan, prof. engleskog jezika koja je ovom prigodom učenicima 5.-8. razreda u školskoj knjižnici predstavila svoj roman prvijenac „Stepenice do neba“.

U romanu za mlade riječ je o duhovitoj i vješto ispripovijedanoj priči o odrastanju pisanoj u formi dnevnika. Glavni lik, Ivan, učenik drugog razreda Prve zagrebačke gimnazije piše o svakodnevnim obiteljskim temama (banalni, dnevni sukobi s roditeljima i starijom sestrom maturanticom), školskim (ne)zgodama , prvim ljubavima te brojnim sličnim dogodovštinama.  Govoreći o  knjizi, Adlešić je učenicima pripovijedala i o svojim  školskim danima, razrednim kolegama čije osobine je utkala u svoje likove iz romana ističući pritom i svoju ljubav prema glazbi. Naime, autoričin prvi roman „Stepenice do neba“ naslov je dobio prema pjesmi „Stairway to Heaven“ kultnog Led Zeppelina. Iako većina osnovnoškolaca nije čula za navedenu pjesmu i ne prati tu glazbu, autoričin poseban način izlaganja o likovima iz djela i iznošenja događaja omogućio je učenicima aktivno sudjelovanje u druženju. Kako je autorica romana istaknula, cilj joj je bio zainteresirati učenike za slušanje dobre glazbe, potaknuti ih na čitanje i razmišljanje o pročitanom što je, čini se, i uspjela jer je susret protekao u vedrom i opuštenom druženju, a stvoreni pozitivni dojmovi zaokruženi su jednom velikom zajedničkom fotografijom sa spisateljicom.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica:  Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva