Održani izbori za novi saziv Dječjeg gradskog vijeća
Autor: Ivana Franić Galik, 9. 11. 2018.

Dječje gradsko vijeće Nova Gradiška osnovano je 2003.godine. Aktivnost je to koja omogućava djeci i mladima ostvarivanje dječjih prava te ih potiče na aktivno sudjelovanje u životu Grada. Omogućava djeci slobodno izražavanje mišljenja, iznošenje prijedloga i sudjelovanje u procesu donošenja odluka kojima se podiže kvaliteta života djece u gradu.

Ove godine je istekao mandat vijećnika Dječjeg gradskog vijeća te su se morali održati ponovni izbori. Na satu razrednika prezentiran je rad Dječjeg gradskog vijeća  kao i obveze vijećnika i uvjeti kandidature. Kandidati koji se prijavljuju za vijećnika, kao i njegov zamjenik moraju biti učenici dobrog ili uzornog vladanja i ne smiju imati izrečenu niti jednu od kaznenih pedagoških mjera. Dječje gradsko vijeće čini 11 vijećnika i 11 njihovih zamjenika. U razdoblju od  24.10.2018.g. do 31.10.2018.g. djeca su se mogla kandidirati. Da bi postali vijećnici moraju imati 20 prikupljenih potpisa podrške, a svaki kandidat/kandidatkinja trebaju odabrati svog zamjenika/zamjenicu. Broj kandidata je neograničen. Važno je da se djeca jave sama, dobrovoljno, iz želje za javnim zastupanjem interesa djece u našem gradu.

U četvrtak, 8.11.2018.g. održani su izbori za novi saziv Dječjeg gradskog vijeća. U ovom sazivu biralo se 5 učenika iz naše škole i 6 učenika iz Osnovne škole Ljudevita Gaja. Vijećnici su učenici od 5.do 8. razreda.

Do sada je Dječje gradsko vijeće bilo vrlo aktivno te su sudjelovali na brojnim sastancima gdje su raspravljali o djeci i njihovim problemima. Ukazali su da i oni kao djeca imaju ulogu u gradu, da imaju pravo na slobodu govora, maštanje i prezentiranje svojih želja. U vrijeme poklada preuzeli su vlast u gradu te su dijelili pokladnice i čaj sudionicima dječje pokladne povorke. Za Dan planeta zemlje izradili su plakate s eko porukama. Povodom Dana Europe pomagali su u organizaciji obilježavanja te vodili program. Za Dan obitelji pomagali su u organizaciji i provođenju igara. Sudjelovali su u projektu „Zdravi koraci“  na način da su pješačili i dijeli vodu i voće sudionicima. U Dječjem tjednu išli su na susret s gradonačelnikom.  Na humanitarnoj utrci „Za tvoj korak tisuću naših“ vodili su program i sudionicima utrke dijelili su cedevitu. Na Dan konvencije o pravima djeteta razgovarali su o tome koje se dječje pravo u našoj sredini najviše poštuje te koje je najugroženije. Sada provode projekt „Upoznajmo svoj grad“ koji će se odvijati u nekoliko razina i obuhvatit će nekoliko saziva Dječjeg gradskog vijeća. Sudjelovali su 30. i 31. listopada na Susretu Dječjeg gradskog vijeća u Opatiji gdje su prezentirali rad našeg Dječjeg gradskog vijeća i edukativne društvene igre koje su sami izradili. Ostvareni su i njihovi prijedlozi predloženi u Dječjem tjednu, a to su: novi božićni ukrasi u našem gradu, klizalište, kružni tok i adventski vijenac, nova igrališta, uređenje parka, skate park te moderno kino.

Pohvale Dječjem gradskom vijeću za dosadašnji rad te iskrene čestitke novim vijećnicima i njihovim zamjenicima!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Fotografije: Željka Zboril, učiteljica