« Ožujak 2024 »

Mjesec hrvatske knjige: Učenici 8. razreda sudjelovali u programu Učitaj nasljeđe
Autor: Sanela Jurić, 15. 11. 2018.

Dana 12.11.2018. na dječjem odjelu Gradske knjižnice Nova Gradiška održan je multimedijalni program (U)čitaj nasljeđe koji su povodom Mjeseca hrvatske knjige i Dana hrvatskih knjižnica priredili učenici i profesori Elektrotehničke i ekonomske škole Nova Gradiška.  Program je bio podijeljen na tri teme: „In memoriam: Novogradiščani i Novogradiščanke“, „Glagoljica na računalu“ i „Kulturna baština i poduzetništvo“, a nazočili su mu i učenici 8.c i 8.d u pratnji nastavnice Sanele Jurić.

Istražujući povijest i kulturnu baštinu novogradiškog kraja, srednjoškolski učenici su preko prezentacije i izlaganja prikazali prisutnima Mali novogradiški spomenar (In memoriam: Novogradiščani i Novogradiščanke),  predstavili se i drugim kreativnim radovima kao npr. izradom glagoljice na računalu gdje su spojili ovladano suvremeno informatičko znanje i glagoljašku baštinu. Također, održali su i temu Kulturna baština i poduzetništvo gdje su se predstavile  vježbeničke učeničke tvrtke koje njeguju povijest vinogradarstva i vinarstva novogradiškog kraja te suvremenim metodama fotografiraju gradsku jezgru  i okolno novogradiško područje. Svečani edukativno-zabavni program upotpunjen je tamburaškim sastavom EETŠ – a koji je izveo skladbe Novogradiščanina g. Pintarića.
Slušajući izlaganja srednjoškolaca,  osmaši su utvrdili i proširili svoja znanja o glagoljici kao najstarijem hrvatskom pismu, okušali se u pisanju teksta na „glagoljskoj“ tipkovnici te proširili spoznaje o  novogradiškim „zavičajnicima“.  Za uspomenu na ovo događanje, učenici su dobili straničnike s glagoljskim slovima.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Biljana Dakić, prof. i dipl. knjižničar