« Ožujak 2024 »

Projekt „Književni most“
Autor: Ivana Franić Galik, 11. 4. 2019.

Projekt „Književni most“  je vrijedan projekt u kojem je cilj bio potaknuti učenike na čitanje književnih djela na zanimljiv i kreativan način. U ovom projektu su sudjelovali učenici 3.b razreda Osnovne škole Okučani iz Okučana sa svojom učiteljicom Ivanom Gubić, knjižničarkom Kristinom Dujmović i učiteljicom Radmilom Divić Posavac te učenici 3.a razreda Osnovne škole Mato Lovrak sa svojom učiteljicom Ivanom Franić Galik, knjižničarom Vedranom Šperandom i učiteljicom Biljanom Milobara. Dogovori oko projekta dogovoreni su u rujnu prošle godine, a s realizacijom projekta krenuli smo u mjesecu ožujku i travnju. Učenici spomenutih škola čitali su „Dnevnik Pauline P.“, „Gregov dnevnik“ i priče Sanje Pilić iz knjige Nemam vremena. Učenici su se susreli sa e- lektirom, naučili su se registrirati i imali su priliku vidjeti na koji način funkcionira e- lektira. Nakon pročitanih priča učenici su pisali završetak priče „Šuma“. Učenici su posebno bili sretni kada su pisali svoj dnevnik i u stripu prikazivali „Gregorov dnevnik“.

Ovaj projekt je završio u srijedu, 10.4.2019.g. susretom u kojem smo mi, Lovrakovci bili domaćini. Učenike i učiteljice na početku je pozdravila naša ravnateljica Vesna Lončar – Cindrić. Na susretu je bilo niz aktivnosti u kojima su učenici iz obje škole aktivno sudjelovali. Natjecali su se u kvizu znanja o pročitanim književnim djelima, otkrivali su u zadanim rečenicama zacrnjene riječi, prezentirali su svoje stripove, čitali završetke priče „Šuma“ i svoje dnevnike, izrađivali su naslovnu stranicu, pisali intervju i obavljali intervju s „autorom“ te pisali jedni drugima poruke prijateljstva. Poruke prijateljstva učenici iz svake škole lijepili su na svoj plakat i plakate su zamijenili odnosno poklonili jedni drugima.  Razmijenili su i simbolične poklončiće. Učenici iz Okučana našim učenicima poklonili su magnete s uskršnjim motivima, a naši učenici njima su poklonili magnete s logom naše škole. Za sudjelovanje u projektu svi učenici su dobili zahvalnice. Susret je završio sportskim igrama na travnjaku u školskom dvorištu.

Bilo je ovo jedno novo, lijepo iskustvo i prekrasan susret u kojem su stečena nova prijateljstva. Cilj ovog projekta u potpunosti je i ostvaren.

Dogovorili smo se da ćemo i dalje surađivati i raditi na novim, zanimljivim i kreativnim projektima.

Hvala učiteljicama i učenicima iz Okučana na posjeti i ugodnom druženju!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva