« Ožujak 2024 »

TERENSKA NASTAVA ZA UČENIKE 8. RAZREDA
Autor: Natalija Golovrški, 4. 3. 2020.

Učenici 8. razreda u ponedjeljak su 2. ožujka 2020. godine, u pratnji svojih razrednika, učiteljice Povijesti Marine Ćalušić Samardžija i pomoćnika u nastavi, u sklopu terenske nastave posjetili Pakrac, Lipik i Okučane. Ovaj pilot projekt organizira Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a financira ga Ministarstvo branitelja.

Posjet je započeo predavanjem o početku i tijeku rata na pakračkom području koje je održano u Hrvatskom domu dr. Franjo Tuđman. Saznali smo mnogo o ljudskim i materijalnim žrtvama i značenju ovoga bojišta u obrani Hrvatske. U spahijskom podrumu upoznali smo se sa zanatom kovača novca i kovanjem starog novca hrvatskog banovca, a neki od nas bili su i uspješni kovači te izradili svoj vlastiti novčić, suvenir iz Pakraca. U Muzeju grada Pakraca razgledali su izložbu „Ljepota lažnoga sjaja“  (izložba zaplijenjenih krivotvorina), a u Muzeju vojne i ratne povijesti izložbu fotografija, uniformi, oružja… Prisustvovali smo i svečanom događaju obilježavanja 29. godišnjice početka rata u Pakracu na kojem su sudjelovali pripadnici svečanih vojnih postrojbi, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, predstavnici susjednih gradova i općina. Vodiči su nas odveli i do Kusonja, najtužnijeg mjesta na pakračkom području za vrijeme Domovinskog rata.

U Lipiku smo posjetili čuvenu Državnu ergelu konja lipicanaca, prošetali gradskim parkom i saznali priču o lipičkom  Kursalonu i izvorima termalne vode, ali i o ratnim razaranjima ovog nama susjednog gradića.

Terensku smo nastavu završili u obližnjim Okučanima, za Domovinskog rata okupiranima, a u akciji Bljesak oslobođenima. Kao simbol pobjede u središtu Okučana stoji spomenik Kristalne kocke vedrine koje su posvećene poginulim hrvatskim braniteljima.

Bio je ovo potresan, ali poučan susret s bliskom poviješću iz kojega su učenici osmaši puno toga naučili.

Tekst i fotografije: Natalija Golovrški