« Ožujak 2024 »

Naši najčitači
Autor: Irena Barić, 12. 5. 2020.

U ovom neobičnom vremenu događaji koji su važni odvijaju se na sasvim drugi način. Proteklog tjedna pročitali smo jednu važnu vijest. Na facebook stranici Gradske knjižnice proglašeni su najčitači za 2019.godinu. Među najčitačima nalaze se i naši učenici: M.G.iz 1.a, L.E.iz  1.b, F.K.iz 1.c i M.B.iz 2.c razreda. Posebno smo radosni jer su to djeca iz početnih razreda naše škole, a već imaju navike čitanja.

Statistike vezane za čitanje posljednjih godina su poražavajuće. Pokazuju da otprilike pola stanovnika Hrvatske godišnje ne pročita ni jednu knjigu. Zato treba od najranije životne dobi odgajati nove čitatelje i svakodnevno motivirati djecu da čitaju s užitkom.

Zašto je čitati važno? Evo nekih razloga.

Čitajući se prirodno i spontano usvajaju nove riječi i novi izrazi, a tako se povećava sposobnost usmenog i pismenog izricanja vlastitih misli.

Za vrijeme čitanja mozak stalno radi, zamišlja slike i situacije, pa time treniramo rad mozga. Čitanjem razvijamo našu maštu i kreativnost.

Čitanjem se razvija pažnja.

S knjigom možemo „putovati“ na različita mjesta.

Dok čitamo , stalno učimo. U knjigama upoznajemo svoje uzore. Razvijamo sposobnost razumijevanja drugih ljudi. Knjige nam mogu biti inspiracija za nešto u našem životu.

Zar nisu ovo razlozi da nam knjiga postane pravi prijatelj ?

Čestitamo našim malim marljivim čitačima !

Tekst i foto : Irena Barić, učiteljica