« Ožujak 2024 »

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježeni su u razrednim odjelima 1.a i 1.b
Autor: Ivana Franić Galik, 19. 10. 2020.

Mjesec listopad je u znaku kruha pa tako od 1. do 31. listopada obilježavamo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Učenici 1.a i 1.b razreda sa svojim učiteljicama Ivanom Franić Galik i Jelenom Golubić obilježili su te dane kroz različite aktivnosti. Na Satu razrednog odjela učiteljice su razgovarale s učenicima o važnosti kruha, od čega se kruh pravi, koje vrste kruha i peciva poznaju te s čime najviše vole jesti kruh. Zajedno su pogledali prezentaciju koja prikazuje jedan od načina pripreme kruha. Učenici 1. b razreda sa svojom učiteljicom Jelenom su zamijesili i ispekli kruh u pekaču, a učenici 1. a razreda su uživali u ukusnim slanim kiflicama koje su pripremljene kod kuće. Za tu priliku učenici su pripremili i niz recitacija i igrokaza koje su izveli u svojim učionicama.

Učenici 1.a razreda recitirali su recitacije „O kruhu“ i „Pekar“. Učenici 1.b razreda glumili su u igrokazu „Važno zrno“ (Jadranka Čunčić – Bandov). Bojili su različite bojanke na temu kruha i plodova zemlje. Na kraju sata razrednika pjevali su pjesmu „Kruška, jabuka, šljiva“. Sve to je iz kuta učionice pratila Vila Jesenka koju su svi zajedno izradili svojim rukama pomoću jesenjeg lišća, tikvica i drugih materijala. Učenici su na satu Likovne kulture vodenim bojama oslikavali kruh i različite krušne proizvode, a svoje likovne ostvaraje izložili su na panou u svojoj učionici. Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavali su cijeli tjedan na svim nastavnim satovima. Iz Glazbene kulture učili su pjesmu „Mlin“ te crtali i igrali različite glazbene igre. Iz nastavnog predmeta Hrvatski jezik učili su igrokaz, a iz Prirode i društva su učili kojim redom se dolazi do gotovog proizvoda – kruha, tko sije pšenicu, tko žanje pšenicu, tko ju melje, tko mijesi tijesto i gdje se kruh prodaje. Usmeno su objašnjavali izreku „Dobar kao kruh“. Crtali su svoje omiljeno pecivo i na kraju su zaključili da je kruh naša svagdanja hrana.

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica
Foto: Jelena Golubić, učiteljica i Ivana Franić Galik, učiteljica