« Ožujak 2024 »

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.
Autor: Natalija Golovrški, 17. 11. 2020.

Hrvatski je sabor 1999. proglasio 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine.  Od ove godine to je i spomendan – neradni dan.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u našoj smo školi obilježili na satovima razrednika, prigodnim panoima i jednom virtualnom priredbom. Nela, Vanesa, Lana, Andrea, Leon, Hrvoje, Fran, Petra, Dalia i Ema, učenici sedmih razreda te petašica Korina zajedno s učiteljima Josipom Salopekom, Vedranom Šperandom, Irenom Ruškan i Natalijom Golovrški snimili su prigodni video koji možete pogledati na poveznici.

Domovinski rat i Vukovar trebaju biti trajni podsjetnik na žrtve za Hrvatsku i opomena za čuvanje slobode kao najveće osobne i društvene vrijednosti, stalno prisutan u svijesti građana Hrvatske, a osobito mladih naraštaja – da se nikada više ne ponovi.

„Naučite djecu da se smiju, da misle lijepo, da ih upozorite da njihova htijenja ne budu veća od nebeskoga svoda, da njihove ruke ne prljaju ničija djetinjstva, i ničije želje, morate ih jednostavno naučiti da ljube.(…) Odgovorite na sva njihova pitanja, nađite vremena za njih pa makar morali poslije čitati i stare novine, poljubite njihove dobre djetinje snove, učinite da njihove čudesno blistave oči vide samo dobra svitanja, vedre dane i velike zvijezde. Ne dopustite da njihovu maštu satre zlo. (…) Kad čovjek bolje razmisli, djeca su još jedino dobro koje je čovječanstvu ostalo. Sve drugo uništeno je u nastojanju da sitni ljudski stvor bude veći od misli, od riječi – od Boga.“ (Siniša Glavašević)

ZA WEB PRIPREMILI:

Josip Salopek, Irena Ruškan i Natalija Golovrški