Dan sigurnijeg interneta 2021
Autor: Vesna Lončar-Cindrić, 9. 2. 2021.

Svake se godine drugoga dana drugoga tjedna drugoga mjeseca u svijetu obilježava Dan sigurnijeg interneta. Ove je godine to 9. veljače 2021. godine.

I ove godine, aktivno smo se uključili u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta pod nazivom "Zajedno za bolji internet". U vremenu od 1. do 12. veljače 2021. razrednici i učitelji informatike s učenicima kroz predavanja i radionice ističu važnost pravilnog korištenja sadržaja s interneta, internetskog bontona, informacijske sigurnosti i zaštite privatnosti.

Naša škola već 8 godina daje svoj doprinos stvaranju sigurnijeg online okruženja za učenike. Bili smo aktivni sudionici stvaranja školskog kurikuluma za sigurnost djece na internetu i autori digitalnih obrazovnih materijala za učenike, učitelje i roditelje. Njih koriste mnogi učitelji i djeca u Hrvatskoj. Navedeni materijali nalaze se na portalu petzanet.ucitelji.hr

Članovi udruge Suradnici u učenju pripremili su interaktivnu potragu za boljim internetom, i to učeničko i učiteljsko izdanje. Obje potrage mogu se rješavati danas do 16 sati, a dostupne su na sljedećim poveznicama:

- interaktivna potraga za boljim internetom - učenici

- interaktivna potraga za boljim internetom – učitelji

Internet nam pomaže razvijati kreativnost. Proučavajući mnoštvo internetskih stranica, različite alate i aplikacije, stječemo i sami vještine stvaranja novih sadržaja. Internet nam služi i za učenje – omogućuje nam izvođenje online nastave, pristup digitalnim udžbenicima, edukativnim igrama i kvizovima, pretraživanje pouzdanih izvora. Razmjenjujemo dokumente, tablice, prezentacije, videozapise i poboljšavamo svoju radnu učinkovitost.

Svjesni smo pozitivnih strana interneta, ali nažalost, svijet je to koji sa sobom donosi i brojne zamke, opasnosti i rizike, a plodno je tlo za razvoj novih oblika nasilja, zlostavljanja i govora mržnje.

O njima je potrebno čitati, učiti, poučavati i djecu i odrasle!