« Ožujak 2024 »

PROJEKT: Moj put odrastanja u vjeri – Drugi susret
Autor: Andrijana Petrović, 7. 12. 2021.

U sklopu zajedničkog projekta ,,Moj put odrastanja u vjeri'' učenici 7.b razreda Osnovne škole Mato Lovrak ponovno su se susreli, digitalnim putem, s učenicima 7.b razreda Osnovne škole Eugena Kvaternika.
Tema susreta je bila analiza rezultata ankete koja je provedena od zadnjeg susreta. Cilj ankete je bio saznati koje mjesto vjera ima u životima učenika.

Na pitanje ''Koje mjesto zauzima vjera u tvom životu?'', preko  90% učenika 7.b OŠ E. Kvaternika smatra da im je vjera prilično i veoma važna, dok manje od 10% učenika ipak drži da vjera nema neko posebno značenje u njihovom životu. Svi učenici 7.b OŠ M. Lovraka smatraju da im je vjera važna, od kojih je 30% njih koji smatraju da im je vjera zapravo najvažnija.

Da je vjera egzistencijalna potreba koju u sebi osjećaju odgovorilo je preko 75% učenika i jednog i drugog razreda, dok oko 20% učenika smatra vjeru svojom dužnošću.

Za gotovo 60% učenike 7.b OŠ E. Kvaternika vjera je razlog zbog kojeg žive i nadaju se, a takvo mišljenje dijeli sličan postotak učenika 7.b OŠ M. Lovraka.

Na pitanje ,,Tko je osobito utjecao na tvoju vjeru?'', između roditelja, bake ili djeda, prijatelja, vjeroučitelja i svećenika i časnih sestara, gotovo 60% učenika OŠ E. Kvaternika odgovorilo je da su to bili njihovi roditelji, dok se u OŠ M. Lovraka postotak učenika koji su odabrali isti odgovor penje na gotovo 90%.

Iz ankete smo mogli saznati da 75% učenika 7.b OŠ E. Kvaternika moli barem jednom dnevno, dok u 7.b OŠ M. Lovraka gotovo 30% učenika moli i više puta dnevno. Preko 90% učenika obje škole kaže da moli jer su na taj način bliže Bogu i jer tako dobivaju snagu u teškim trenutcima. Manje od 10% učenika moli samo zato jer su ih drugi tako naučili.

Točno 50% učenika 7.b OŠ E. Kvaternika pristupa ispovijedi za blagdane, a oko 50% učenika 7.b OŠ M. Lovraka pristupa ispovijedi mjesečno.

Zanimljiv nam je bio podatak da od svih ispitanih učenika njih 40% ide na misu svake nedjelje, 40% 1-2 mjesečno, a ostatak nekoliko puta godišnje.

Rezultati ankete dali  su smjernice za buduće djelovanje i teme naših susreta, a sama anketa mogućnost da učenici bolje sagledaju gdje se oni nalaze u odnosu prema svojoj vjeri i gdje se nalaze u odnosu prema drugima. Učenici općenito smatraju da je vjera Božji dar ali i osobni odgovor svakoga od nas. Na krštenju primljenu vjeru pozvani smo graditi,  kako bi nas osnažila za svjedočansko življenje i naviještanje.

Između ostalog, zaključujemo da je potrebno produbiti poznavanje značenja sakramenata, posebno Euharistije i sakramenta pomirenja koji su temelj kršćanskog života, imajući u vidu daljnju pripravu za sakrament Potvrde. Idući susret planirali smo za tjedan dana, kada ćemo definirati daljnje aktivnosti i istraživanje u koje ćemo uključiti i roditelje učenika.