« Ožujak 2024 »

Priprema, pozor, snimamo – „Cyber-bullying ni/ je veliki problem!“
Autor: Sanela Jurić, 16. 10. 2013.

U utorak, 15. listopada 2013. naša škola bila je domaćin snimateljskoj ekipi Medijske tvornice iz Zagreba koja je snimila kratke video uratke prema osmišljenim pričama naših „parlaoničara“.

Obje grupe - afirmacijska i negacijska grupa „Parlaonice“, snimile su kratke video uratke o tome zašto oni misle da cyberbullying je/nije veliki problem. Kratki video uratci snimani su u učionici, ali i u vanjskom prostoru škole pod stručnim vodstvom snimatelja Davida Tešića koji je, na kraju, izrazio zadovoljstvo surađujući sa školom i  nastavnikom Samcem, mentorom „Parlaonice“. Učenicima, mladim glumcima koji su, snimajući skečeve, pokazali veliki talent i entuzijazam zaželio je uspjeh u daljnjem radu na Projektu.

Naša škola tako nastavlja suradnju s udrugom Medijske tvornice iz Zagreba preko projekta koji se bavi prevencijom nasilja na društvenim mrežama. Cilj projekta „Nasilje nije cool“ jest potaknuti raspravu na školskim hodnicima, doprijeti izravno do ciljne skupine te tako približiti temu onima koji u njoj najviše sudjeluju, kao žrtva, ili kao nasilnik.

Svih 20 videa iz ukupno 10 škola, koje rade na programu, bit će objavljeno na You Tubeu u sklopu projekta „Nasilje nije cool“ krajem 2013.

U nastavku druge faze Projekta, do kraja ove godine, ekipa Medijske tvornice posjetit će našu školu te pokrenuti otvoren razgovor među djecom. Uz prisustvovanje poznatih osoba, stručnjaka (psihologa, sociologa) iz Poliklinike za zaštitu djece te zaposlenika Hrabrog telefona vodit će se rasprava između afirmacijske i negacijske skupine o elektroničkom nasilju.

Navedeni projekt  od iznimne je važnosti za edukaciju djece i mladih o pravilima ponašanja na internetu, načinima i metodama zaštite od zlostavljanja, zlouporabe osobnih podataka ili narušavanja privatnosti.

Scenarije za video materijale, zajedno s učenicima, napisao je Igor Samac, nastavnik engleskog jezika i voditelj „Parlaonice“. Video uratci naših parlaoničara premijerno će biti prikazani na dan debate u našoj školi, a o datumu njenog održavanja  pravodobno ćemo vas izvijestiti.

Učenici koji su sudjelovali u ovom dijelu Projekta su: Lana Engerini, Lamia Engerini, Matej Bregni iz 6. b razreda, (afirmacijska grupa) te Tomislav Bilogrević, Borna Ulrich, Nikolina Tančak, Katarina Marić i Marija Jakovac iz 8. c (negacijska grupa).

Fotografije sa snimanja kratkih video materijala – fotogalerija

Tekst: Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Vedran Šperanda, knjižničar