Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Ivana Franić Galik, Bojana Kvakić, 16. 10. 2017.

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, u četvrtak, 12.10.2017.g. učenici 3. d razreda zajedno sa svojom učiteljicom Bojanom Kvakić posjetili su Udrugu slijepih Nova Gradiška.

Dan bijelog štapa tradicionalno se obilježava svake godine 15. listopada. Tim povodom predsjednica Udruge slijepih Manuela Kumić, dobitnica nagrade Ponos Hrvatske za 2013. godinu  i Vlatka Peterlik Vasiljević organizirale su interaktivnu radionicu za naše učenike i tako ostvarile zajednički cilj, a to je upoznavanje djece koja nemaju nikakve poteškoće s mogućnostima slijepih i slabovidnih osoba.

Učenici su imali priliku vidjeti  različita pomagala za slijepe i slabovidne osobe. Voditeljice radionica prezentirale su im snalaženje pomoću bijelog štapa. Isprobali su taktilne igre „Domino“ ,  „Čovječe ne ljuti se“  te  taktilnu abacedu sa povezima na očima. Povezi na očima se koriste u edukativne svrhe prilikom simulacije potpune sljepoće. Učenici su na radionici vidjeli Braillevo pismo, govorni toplomjer,  govorni prepoznavač boja i elektroničko pomagalo koje pomaže slijepim i slabovidnim učenicima u svakodnevnom učenju i pisanju. U radionicama su sudjelovale i pružale pomoć u radu ljubazne djevojke Karla Umljenović, Barbara Busić, Ema Tomašić i Renata Burcar, korisnice programa Udruge slijepih.

Naši dragi domaćini priredili su nam i malo druženje uz zakusku. Kao uspomenu na ovaj lijepi dan proveden u Udruzi slijepih, predsjednica Udruge poklonila je učenicima šablonu za potpisivanje, a mi smo korisnicima Udruge izradili origami straničnike u obliku srca.

Veliko hvala predsjednici Udruge slijepih Manueli Kumić, djelatnici Vlatki Peterlik te korisnicama programa udruge na interaktivnoj radionici i naravno, ugodnom druženju!

Radujemo se ponovnom susretu!

Tekst: Bojana Kvakić, učiteljica i Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: Bojana Kvakić, učiteljica