« Ožujak 2024 »

Obilježili Mjesec zaštite od požara
Autor: Irena Barić, 4. 6. 2019.

Već tradicionalno, učenici predmetne nastave u mjesecu svibnju , jedan sat razrednika posvetili su edukaciji o vatrogastvu u sklopu građanskog odgoja.

U svibnju vatrogasne zajednice intenziviraju vlastite aktivnosti u području promocije vatrogasne struke, odnosno najveći naglasak stavljaju na promicanje preventivnih poruka iz područja zaštite od požara.

Tako su učenici 5.razreda upoznali djelovanje Dobrovoljnog vatrogasnog društva Nova Gradiška kroz povijest. Upoznali su neke društvene društvene događaje u kojima su sudjelovali vatrogasci našeg grada i svojim aktivnostima promijenili povijest grada. Bio je to poziv učenicima da se i oni trebaju u sadašnjosti, ali i budućnosti uključiti u rad udruga u našem mjestu kako bi život njih samih , ali i naših sugrađana bio osmišljeniji i kvalitetniji jer grad čine ljudi.

U 6.razredu učenici su slušali predavanje o djelovanju vatrogasaca i drugih interventnih postrojbi u Republici Hrvatskoj, te kolika je važnost njihove osposobljenosti jer njih uvijek trebamo u životnim situacijama koje čovjeku čine neku poteškoću. Učenici su educirani i o tome kako prepoznati požar dimnjaka, te što trebaju učiniti ako do toga dođe. Naučili su i da pravilnim rukovanjem elektroničkih naprava koje koriste mogu spriječiti požar ili eksploziju.

U 7.razredu s vatrogascima i drugim interventnim službama „putovali“ smo po svijetu, te upoznali situacije u kojima vatrogasci izlaze na intervencije; veliki požari otvorenog i zatvorenog prostora, prometne nesreće, prirodne nepogode, teroristički napadi, ekološke katastrofe i dr. Učenici su upoznali i koja je uloga Međunarodne vatrogasne organizacije CTIF.

U 8.razredu je tema „Školovanje za vatrogasca i vatrogasnog tehničara“. Učenici su upoznati s uvjetima i programima prekvalifikacije, te načinu provođenja prekvalifikacije za vatrogasca i za vatrogasnog tehničara, te ustanovama koje organiziraju školovanje.

Predavanja je pripremila i održala učiteljica Irena Barić, vatrogasna časnica i članica DVD-a Nova Gradiška.

Tekst: Irena Barić

Foto: Tanja Špehar