« Ožujak 2024 »

ŠKOLSKO I MEĐUŠKOLSKO OBILJEŽAVANJE DANA BROJA PI
Autor: Darija Mikić, 12. 4. 2021.

Broj π predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Simbol za π je u upotrebi preko 250 godina i prvi ga spominje britanski matematičar William Jones. Grčko slovo π prvo je slovo riječi periferija, odnosno opseg. π je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak. Iako ima beskonačno mnogo decimalnih mjesta, uobičajeno se piše 3.14 pa se dan broja π obilježava 14. ožujka (zbog američkog načina zapisivanja datuma 3/14).

Dugi niz godina Dan broja π obilježava se i u našoj školi. Uz brojne izložbe i natjecanja, ove smo ga godine obilježili preko Pi igre koju su osmislile i provele učiteljica Magdalena Mikulić iz OŠ „Ivan Meštrović“, Vrpolje i naša učiteljica matematike, Darija Mikić.  Pi igra je vrlo slična igri Uno ili Mau, mau, samo, ovu našu Pi igru igramo preko Teams-a.

Prvi su igru odigrali učenici 6.a i 6.b razreda. Iz svakog razreda bira se po tri učenika. Igra se pomoću igraćih karata koje u sebi sadrže karte s brojem : 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, K, Q i A.
Svaka karata ima svoje značenje. Npr. karta dečko zamjenjuje joker kartu, dama znači pauziraj igrača, kralj – vuci još dvije karte itd. Prvu kartu na stol polaže onaj igrač koji ima broj 3. Igra se nastavlja prateći znamenke broja Pi. Cilj igre je izbaciti sve karte na stol prije drugih igrača.

Drugi dio natjecanja odvijao se na isti način 16. ožujka u večernjim satima. Učenici naših šestih razreda igrali su protiv osmaša iz Vrpolja. Bilo je puno smijeha, šala, malih prepirki i natjecateljskog duha. Dobro smo se zabavili i nasmijali, a vrijeme nam je prošlo prebrzo.  Uspješniji i sretnije ruke bili su učenici iz Meštrovića.

Hvala svim učenicima na sudjelovanju i izvrsnoj prezentaciji naše škole!