« Ožujak 2024 »

O školskoj knjižnici

Školska knjižnica je informacijsko i medijsko središte škole, središnjica svih školskih odgojno-obrazovnih sadržaja, javnih kulturnih događaja i svekolikih stvaralačkih mogućnosti – uvijek otvorena prema širem okružju.

U njoj se pohranjuje, čuva, stručno obrađuje i korisnicima daje na korištenje knjižna i neknjižna građa. Sastavni je dio odgojno-obrazovnog procesa škole, a namijenjena je učenicima, učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ostalim zaposlenicima škole.

Prostor, fond i oprema knjižnice

Školska knjižnica prostire se na 54m2 gdje je smješteno 5298 svezaka knjiga za učenike, 1152 sveska knjiga za učitelje i stručne suradnike te 255 jedinica AV građe. Prikuplja 19 tekućih naslova periodike od kojih je 11 za učenike: Smib, Prvi izbor, Moj planet, Radost, Modra lasta, National Geographic Hrvatska, Drvo znanja, Meridijani, Miš, Matematičko – fizički list, Matka i Olimp.

Knjižnica je opremljena računalom za knjižničara, prijenosnim računalom, pisačem, faxom, fotokopirnim strojem i telefonom, a od AV opreme posjeduje: TV, digitalni prijemnik, radio kazetofon, videorekorder, dvd player.

Zadaće školske knjižnice

• upoznati korisnike s različitim izvorima informacija,
  • promicanje i unapređivanje svih oblika odgojno-obrazovnog procesa
  • uputiti ih u služenje njima i poticati na korištenje,
  • razvijati potrebu za cjeloživotnim učenjem,
  • stvarati kod učenika trajnu naviku da sami traže knjige, da se njima znaju koristiti i da u knjizi traže odgovore za rješavanje općih i osobnih problema,
  • omogućiti učenicima ispunjenje obveza iz nastavnog plana i programa,
  • omogućiti učiteljima (nastavnicima) i stručnim suradnicima ostvarivanje nastavnog plana i programa te trajno stručno usavršavanje.
  • razvijanje svijesti o vrijednostima nacionalne kulture, posebno jezika, umjetnosti i znanosti te vrijednosti multikulturalnosti

Tekst: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva