« Ožujak 2024 »

Školski preventivni program

U školi provodimo raznovrsne aktivnosti u borbi protiv zloupotrebe sredstava ovisnosti. Edukacija je usmjerena na rad s učenicima, učiteljima i roditeljima. Specifični obrz. sadržaji o ovisnostima realizirani su preko redovne nastave, izborne nast. INA, na satovima prirode, biologije, HJ, LK, GK,TZK, SRO…prema godišnjem planu i programu.

Svrha ŠPP je koordinacija svih čimbenika radi prevencije, te suzbijanje drugih neprihvatljivih oblika ponašanja. Rad s učiteljima, učenicima i roditeljima usmjeren je na promicanje znanja i vještina koje mogu učvrstiti i unaprijediti zdrav stil življenja, promicati zdravlje i prevencija bolesti, pravilna organizacija slobodnog vremena, kvalitetna ponuda sportskih i drugih kreativnih sadržaja. Što radimo u školi i kako preventivno djelujemo:

1. U radu s učenicima organizirana su edukativna predavanja i pedagoške radionice na satovima prirode, biologije, SRO:

Štetnosti pušenja

Alkoholizam-najčešća bolest Hrvatske

Ovisnosti ugrožavaju ljudsko zdravlje i život

Problemi odrastanja

Kako se oduprijeti nagovoru prijatelja

Zdrav način života

Zajednički protiv ovisnosti

Obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti s tematskim radionicama i predavanjem. Učenici izrađuju plakate i panoe uz dane i datume kojima se obilježava borba protiv ovisnosti (17.11. Sjetski dan napušača, 13.03. Dan bez cigareta 31.05. Svjetski dan nepušenja…) U školi se nastoji stvoriti pozitivno ozračje, atmosfera bez prisile i straha. Učenici su uključeni u raznovrsne sportske aktivnosti. U okviru ŠUK «Bedem» djeluje odbojka, košarka, rukomet, nogomet i gimnastika. Uz Dane otvorene škole sami učenici bili su voditelji i realizirali su raznovrsne i zanimljive teme: Opasnost od droge i alkohola, Zdrava prehrana, Dokaži se sportom, Sportske olimpijske igre, Biciklom do Save.

2. Roditelji su educirani o temama s područja ovisnosti preko roditeljskih sastanaka, tribina, predavanja (liječnik, Policija u zajednici, CK)

3. O problemima ovisnosti i o preventivnom djelovanju ŠPP iznosilo se na sjednicama UV, tako da su učitelji informirani o radu i o temama s područja ovisnosti.

Stvaranje pozitivnog pedagoškog ozračja i senzibiliteta učitelja, učenika i roditelja za preventivno djelovanje imaju svi jedan zajednički zadatak; smanjiti interes mladih za uzimanje sredstava ovisnosti u unaprijediti ZDRAV način života učenika.

Tekst: Slavica Ordanić - Janošević, pedagoginja