Prevencija nasilju

Svako ponašanje na javnom mjestu neusklađeno s društvenim normama i pravilima, bez obzira na vrstu i težinu predstavlja nasilje. Učinimo da ga bude manje! Međusobnim uvažavanjem, tolerancijom, njegovanjem dobrih navika i običaja.

Svrha ovog programa je prevencija nasilja u školi i povećanje sigurnosti učenika, učitelja. Važno je senzibilizirati javnost o problemu zlostavljanja aktivno uključiti nastavnike i roditelje utvrditi jasna pravila protiv zlostavljanja pružiti podršku i zaštitu žrtvi smanjiti postojeće probleme nasilnik/žrtva u šk. okruženju i izvan njega te spriječiti pojave drugih problema integracija programa u nast. sadržaje suradnja s roditeljima, Centrom za soc.skrb i lokalnom zajednicom promicanje raznovrsnih sportskih i drugih kreativnih sadržaja. Kako realiziramo ovaj program u školi? Interdisciplinarno kroz sve nast. predmete gdje postoje programske teme vezane uz nasilje dežurstvo nastavnika i učenika tijekom odmora, eko patrole, video nadzor s učenicima dogovaramo pravila protiv zlostavljanja «Nećemo zlostavljati druge», «Ne pristjemo na nasilje i spriječit ćemo ga!» organiziramo sjednice na kojima se analizira ponašanje, dosljedno i primjereno dodjeljujemo pohvale, nagrade i kazne po principu restitucije na oglasnoj ploči (ističemo dobre i loše učenike) s učenicima provodimo tematske aktivnosti u svezi suzbijanja nasilja: izložba dj. radova, pisanje poruka, plakati, pedagoške radionice: Uvažavanje različitosti, Tolerancija, Nenasilno rješavanje sukob, Razvoj samopoštovanja i odgovornosti, Afirmacija ljudskih prava, pozitivnih vrijednosti, Nenasilje aktivna organizacija slobodnog vremena te uključivanje učenika u raznovrsne školske i izvanškolske aktivnosti Sve ove aktivnosti rezultirale su vidljive pomake u ponašanju učenika. Važno je stvoriti školsko i razredno ozračje koje se temelji na međusobnom poštenju, iskrenosti, razumijevanju i toleranciji.

Tekst: Slavica Ordanić - Janošević, pedagoginja