Posebnosti škole

Kao i svaka škola, i  Osnovna škola Mato Lovrak  u Novoj Gradiški ima svoje posebnosti.

Prije svega, okružuje ju velik i prostran okoliš, što s jedne strane znači da učenici imaju puno prostora za igru, a s druge strane, pomoćni radnici puno prostora za čišćenje i uređivanje. Školski je prostor otvoren i građanima pa se, u vrijeme dok ne traje nastava, na školskom igralištu okupljaju djeca i mladi i koriste ga za sportske igre. Isto tako školske asfaltirane staze građanima služe kao pješačke  prometnice.

Posebnost je i naš pristup estetskom uređenju unutarnjeg i vanjskog prostora. U uređenju sudjeluje učitelj likovne kulture, ali i svi učitelji škole, osobito u obilježavanju tematskih dana. O vanjskom izgledu brinu učiteljice i tehničko osoblje.

Posebnost je i naš „vlakić“ (trenutno nje u funkciji) koji asocira na Lovrakov „Vlak u snijegu“. Mnogi naraštaji djece odrasli su na školskom vlakiću!

Na školskom posjedu, plantaži u južnom dijelu grada, uzgajamo lješnjake o kojima brigu vode članovi i voditelj izvannastavne skupine Voćari. Služe nam za terensku nastavu, praktični rad, neposredno učenje  i poduzetničko promišljanje.

Škola je  2013. - 2014. godine bila uključena u europski projekt „ Sigurnost djece na Internetu“. Iako se već mnogo godina ranije u školi djelovalo na području informatizacije i računalnom opremanju, ali i educiranju učitelja,  rad na ovom projektu školu je ubrzano poveo u smjeru suvremenih trendova u obrazovanju. Naime, kroz projekt smo školu opremili mobilnom učionicom s 24 tableta i interaktivnom pločom, a zbog inovativne primjene tehnologije u obrazovanju već dvije godine nosimo Microsoftovu titulu Showcase school. U školi je provedena WiFi mreža kojom se za potrebe obrazovanja služe i učenici i učitelji.

U Školi se potiče rad, kreativnost i stručnost učitelja.  Dokazuje to i broj onih učitelja koji su napredovali u zvanju. Škola ima 7 učitelja mentora i 6 učitelja savjetnika. Troje učitelja Škole voditelji su Županijskih stručnih vijeća: Irma Arbutina Đikić (razredna nastava), Vedran Šperanda (školski knjžničari) i Natalija Golovrški (Hrvatski jezik).