Datum objave: 18. listopada 2024.
Kategorija: Naslovnica
Objavio/la: Lončar-Cindrić, Vesna

Mama, budi zdrava

Mjesec listopad je Međunarodni mjesec borbe protiv raka dojke. Udruga SVE za NJU organizira projekt “Mama, budi zdrava – Ružičasti listopad”, kako bi podigla svijest i odgovornost žena za vlastito zdravlje, posebno zdravlje dojki. Djeca svojim majkama kroz akcije koje se održavaju širom Hrvatske tijekom Ružičastog listopada poručuju da budu zdrave. Cilj projekta i akcije je promicanje Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka i poticanje mlađih žena koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom na brigu o zdravlju.

Ove godine je prvi put i naša škola sudionik ovog hvalevrijednog projekta. Tijekom mjeseca listopada, učenicima su podijeljeni edukativni letci s porukom „Mama, budi zdrava“ koje su nosili svojim majkama ili drugim članovima njihove obitelji kako bi ih potaknuli na samopreglede i liječničke preglede.
U sklopu Sajmenog dana, koji se održao 16. listopada 2024. godine, učenici su balonima u rukama formirali simboličnu ružičastu vrpcu. U školskom dvorištu izložen je poseban ružičasti štand kojim smo svim posjetiteljima, posebice majkama, sestrama, bakama, prijateljicama ukazali na važnost brige o vlastitom zdravlju.
„Ovom porukom ti želim reći da i ja želim da mi ti budeš zdrava. Pročitaj ove savjete i molim te brini o sebi. Jer mi trebaš. Jer te volim. Jer si ti moja jedina mama:“
„Dragi tata, Brkati studeni je mjesec muškog zdravlja. Neki muškarci tad puštaju brkove. Ti ne moraš puštati brkove ako ne želiš, ali razmisli brineš li dovoljno o svome zdravlju. Bilo bi super da ti i mama pazite jedan na drugoga i oboje mi budete zdravi.“

Martina Jugović Štefanac, soc. pedagoginja