ŠKOLSKI PROJEKTI

ŠKOLSKI PROJEKTI

PREVENCIJA NASILJU

ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

PRAVA DJETETA

ZA SIGURNO I POTICAJNO OKRUŽENJE U ŠKOLAMA

SIGURNOST DJECE NA INTERNETU

ŠKOLSKI PROJEKTI

Prevencija nasilju

Svako ponašanje na javnom mjestu neusklađeno s društvenim normama i pravilima, bez obzira na vrstu i težinu predstavlja nasilje. Učinimo da ga bude manje! Međusobnim uvažavanjem, tolerancijom, njegovanjem dobrih navika i običaja.

Svrha ovog programa je prevencija nasilja u školi i povećanje sigurnosti učenika, učitelja. Važno je senzibilizirati javnost o problemu zlostavljanja aktivno uključiti nastavnike i roditelje utvrditi jasna pravila protiv zlostavljanja pružiti podršku i zaštitu žrtvi smanjiti postojeće probleme nasilnik/žrtva u šk. okruženju i izvan njega te spriječiti pojave drugih problema integracija programa u nast. sadržaje suradnja s roditeljima, Centrom za soc.skrb i lokalnom zajednicom promicanje raznovrsnih sportskih i drugih kreativnih sadržaja. Kako realiziramo ovaj program u školi? Interdisciplinarno kroz sve nast. predmete gdje postoje programske teme vezane uz nasilje dežurstvo nastavnika i učenika tijekom odmora, eko patrole, video nadzor s učenicima dogovaramo pravila protiv zlostavljanja «Nećemo zlostavljati druge», «Ne pristjemo na nasilje i spriječit ćemo ga!» organiziramo sjednice na kojima se analizira ponašanje, dosljedno i primjereno dodjeljujemo pohvale, nagrade i kazne po principu restitucije na oglasnoj ploči (ističemo dobre i loše učenike) s učenicima provodimo tematske aktivnosti u svezi suzbijanja nasilja: izložba dj. radova, pisanje poruka, plakati, pedagoške radionice: Uvažavanje različitosti, Tolerancija, Nenasilno rješavanje sukob, Razvoj samopoštovanja i odgovornosti, Afirmacija ljudskih prava, pozitivnih vrijednosti, Nenasilje aktivna organizacija slobodnog vremena te uključivanje učenika u raznovrsne školske i izvanškolske aktivnosti Sve ove aktivnosti rezultirale su vidljive pomake u ponašanju učenika. Važno je stvoriti školsko i razredno ozračje koje se temelji na međusobnom poštenju, iskrenosti, razumijevanju i toleranciji.

Tekst: Slavica Ordanić – Janošević, pedagoginja

ŠKOLSKI PROJEKTI

Školski preventivni program

U školi provodimo raznovrsne aktivnosti u borbi protiv zloupotrebe sredstava ovisnosti. Edukacija je usmjerena na rad s učenicima, učiteljima i roditeljima. Specifični obrz. sadržaji o ovisnostima realizirani su preko redovne nastave, izborne nast. INA, na satovima prirode, biologije, HJ, LK, GK,TZK, SRO…prema godišnjem planu i programu.

Svrha ŠPP je koordinacija svih čimbenika radi prevencije, te suzbijanje drugih neprihvatljivih oblika ponašanja. Rad s učiteljima, učenicima i roditeljima usmjeren je na promicanje znanja i vještina koje mogu učvrstiti i unaprijediti zdrav stil življenja, promicati zdravlje i prevencija bolesti, pravilna organizacija slobodnog vremena, kvalitetna ponuda sportskih i drugih kreativnih sadržaja. Što radimo u školi i kako preventivno djelujemo:

Edukativna predavanja i radionice

U radu s učenicima organizirana su edukativna predavanja i pedagoške radionice na satovima prirode, biologije, SRO: Štetnosti pušenja, Alkoholizam-najčešća bolest Hrvatske, Ovisnosti ugrožavaju ljudsko zdravlje i život, Problemi odrastanja, Kako se oduprijeti nagovoru prijatelja, Zdrav način života, Zajednički protiv ovisnosti

Obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti s tematskim radionicama i predavanjem. Učenici izrađuju plakate i panoe uz dane i datume kojima se obilježava borba protiv ovisnosti (17.11. Sjetski dan napušača, 13.03. Dan bez cigareta 31.05. Svjetski dan nepušenja…) U školi se nastoji stvoriti pozitivno ozračje, atmosfera bez prisile i straha. Učenici su uključeni u raznovrsne sportske aktivnosti. U okviru ŠUK «Bedem» djeluje odbojka, košarka, rukomet, nogomet i gimnastika. Uz Dane otvorene škole sami učenici bili su voditelji i realizirali su raznovrsne i zanimljive teme: Opasnost od droge i alkohola, Zdrava prehrana, Dokaži se sportom, Sportske olimpijske igre, Biciklom do Save.

Roditeljski sastanci

Roditelji su educirani o temama s područja ovisnosti preko roditeljskih sastanaka, tribina, predavanja (liječnik, Policija u zajednici, CK)

Sjednice UV

O problemima ovisnosti i o preventivnom djelovanju ŠPP iznosilo se na sjednicama UV, tako da su učitelji informirani o radu i o temama s područja ovisnosti.

Stvaranje pozitivnog pedagoškog ozračja i senzibiliteta učitelja, učenika i roditelja za preventivno djelovanje imaju svi jedan zajednički zadatak; smanjiti interes mladih za uzimanje sredstava ovisnosti u unaprijediti ZDRAV način života učenika.

Tekst: Slavica Ordanić – Janošević, pedagoginja

ŠKOLSKI PROJEKTI

Prava djeteta

Dječji forum je novi oblik rada slobodnih aktivnosti.
Sadržaj rada je – prava djece, odgoj za mir i  zabavni sadržaji. U našio školi djeluje od 2004. godine.
U studenom 2005. smo prvi puta sudjelovali na Susretu 20 DF u Saboru, kada su  nas Marko Bodrožić i Mihaela Šugić predstavili temom: Što djece očekuju od odraslih?
Od 22. do 26. kolovoza 2006. smo sudjelovali s još 14 DF  na ljetnoj školi na Rabu.

Voditelj:Verica Lukačević

ŠKOLSKI PROJEKTI

Za sigurno i poticajno okruženje u školama

Od  školske godine 2009./2010. škola je uključena u Unicefov projekt „Za sigurno i poticajno okruženje u školama“. Program je sveobuhvatan jer uključuje rad i angažman svakog učitelja i djelatnika u školi. Cilj je Projekta osposobiti nastavni kadar za rad s djecom na prevenciji nasilja i educirati ga za intervenciju uslijed nasilnih situacija među djecom, promijeniti stavove i razmišljanja odraslih prema nasilju te spriječiti pojavu daljnjih nasilnih ponašanja među djecom.

Mentori pomažu školama izgraditi zaštitnu mrežu i organizirati odgovor cijele škole na nasilje. Radimo s grupom vršnjaci – pomagači, organiziramo pedagoške radionice koje imaju za cilj unaprijediti socijalne i komunikacijske vještine kako bi i djeca sama bila osposobljena da kasnije mogu djelovati u razredu i u školi. Na kraju priželjkujemo da će se razina nasilja smanjiti, a povećati kompetentnost nastavnika u odnosu na pojavu vršnjačkog nasilja.

Tekst: Slavica Ordanić – Janošević, pedagoginja

ŠKOLSKI PROJEKTI

Sigurnost djece na internetu

Osnovna škola „Mato Lovrak“ iz Nove Gradiške, zajedno s partnerskim školama: OŠ Veliki Bukovec, OŠ Popovača, OŠ Gripe iz Splita i OŠ Mladost iz Osijeka uključena je u projekt Europske unije „Sigurnost djece na internetu“. Projekt se financira iz IPA programa Razvoj ljudskih potencijala. Podršku pri realizaciji Projekta pruža im Hrvatska akademska mreža CARNet, Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za zaštitu osobnih podataka, a na lokalnoj razini Grad Nova Gradiška, Županija brodsko- posavska, Turistička zajednica Nove Gradiške i druge lokalne institucije i organizacije.

Ciljevi Projekta su:

Razviti i primijeniti

dio školskog kurikuluma o sigurnosti djece na internetu u sklopu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO)

Poboljšati obrazovne vještine

 i stručnost učitelja za poučavanje usmjereno učenicima

Poboljšati digitalne kompetencije

učenika i razviti kritički stav prema odgovornoj uporabi IKT-a

Podići razinu svijesti

učenika, učitelja, roditelja i opće javnosti za pitanja koja se odnose na dječju sigurnost online u sinergiji s politikama Europske unije

Realizacija Projekta započela je u kolovozu 2013. edukacijom učitelja, a završava pilot testiranjem i diseminacijom u prosincu 2014.godine.

Skip to content