« Rujan 2024 »

Provedba preventivnog programa Alati za moderno doba
Autor: Vedran Šperanda, 28. 5. 2024.

U našoj školi tijekom ove školske godine među učenicima sedmih razreda proveden je program prevencije i ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju pod nazivom Alati za moderno doba. Preventivni program kreiran je s ciljem osnaživanja učenika viših razreda osnovnih škola za razvoj njihovog odgovornog ponašanja značajnog u prevenciji ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju te ostvarivanja pozitivnih razvojnih ishoda.

U svakom razrednom odjelu sedmih razreda,  uz uvodno- informacijski susret, provedeno je po 11 tematskih radionica. Kroz radionice se učenicima razvijala svijest o sebi te su naučili prepoznati vlastite zaštitne čimbenike. Učenici su upoznati s osnovnim ljudskim potrebama i načinima njihova zadovoljavanja. Naučili su prepoznati psihološke potrebe, ali i uvidjeti rizična ponašanja djece i mladih u virtualnom okruženju.  Učenici su samoprocjenjivali vlastito korištenje internetom te ih se poticalo na promišljanje o rizicima, znakovima prepoznavanja i upozorenja te štetnim psihosocijalnim posljedicama uslijed prekomjernog korištenja interneta. Poučavalo ih se o zdravom, uravnoteženom i osobno odgovornom korištenju interneta. Poučavalo ih se o odnosima, vrstama i određenju kvalitetnog odnosa te su uspoređivali odnose u realnom i virtualnom okruženju. Područje rada bili su i rizični oblici ponašanja u domeni ponašajnih ovisnosti, izbori ponašanja i posljedice koje proizlaze iz istih te vještine rješavanja problema i donošenja odluka. Razvijali su vještine odolijevanja pritisku vršnjaka i zauzimanju za sebe te ih se poučavalo različitim komunikacijskim stilovima s naglaskom na asertivnost. Učenicima se ukazivalo na važnost briga o cjelokupnom zdravlju te ih se poučavalo načinima nošenja sa stresnim situacijama. Tijekom provedbe preventivnog programa svatko od učenika imao je radnu bilježnicu koju su kontinuirano ispunjavali i ostala im je u trajnom vlasništvu.

Preventivni program su provodile pedagoginja Slavica Ordanić- Janošević i socijalna pedagoginja Martina Jugović Štefanac, a koje su za provedbu istoga posebno educirane te su o provedbi istoga detaljno upoznale roditelje učenika sedmih razreda, kao i članove Učiteljskog vijeća.

Kroz evaluaciju učenici su iskazali zadovoljstvo provedenim preventivnim programom navodeći da su im aktivnosti bile zanimljive i korisne.

Mogućnosti i prednosti virtualnog okruženja su brojne, ali sa sobom donose i mnoštvo rizika i negativnih aspekata, a o čemu je važno poučavati djecu i mlade te provedbu preventivnog programa Alati za moderno doba planiramo provoditi i sljedeće godine s novom generacijom učenika.

Tekst i foto: Martina Jugović Štefanac, soc. pedagog