Učitelji iz Švedske u sklopu Erasmus+ projekta posjetili našu školu
Autor: Igor Samac, 18. 5. 2023.

U proteklim je tjednima četvero učitelja švedske osnovne škole Emausskolan iz grada Västeråsa posjetilo Osnovnu školu Mato Lovrak. Domaćinstvo za kolege iz Švedske ponuđeno nam je u rujnu 2022. u sklopu njihovog projekta mobilnosti učitelja (job shadowing) Erasmus+. Kako smo se i sami prijavili za sudjelovanje u sličnom projektu, ovo je bila izvrsna prilika za stjecanje iskustava.

Prvi se posjet dogodio između 24. i 28. travnja 2023. kad su nas posjetile učiteljica Caroline Jakobsson i defektologinja Linnéa Backström.

Tijekom svog boravka posjetile su nastavu učiteljica Đurđe Trupinić, Verice Lukačević, Irene Barić, Irme Arbutine Đikić i Bojane Kvakić. Učiteljice su prikazale dobre primjere integrirane nastave i cjelovitoga kurikulumskog poučavanja, a u PŠ Ljupina učiteljica Irmu Arbutina Đikić i primjer poučavanja u dvorazrednoj kombinaciji. Goste je ovakav način rada, ali i funkcioniranje područne škole, fascinirao jer je to nešto što nije uobičajeno za švedski školski sustav.

Osim boravka na nastavi, nastavnica Kristina Abramović je gošćama predstavila i neke od kulturnih znamenitosti i muzeje našega grada.

Gošće iz Švedske rado su sudjelovale i na koncertu Međužupanijskog susreta školskih bendova koji je ove godine po prvi put u našoj školi organizirao nastavnik Dragan Starivlah te u programima za Noć knjige u organizaciji našeg knjižničara Vedrana Šperande.

Zajedno s učiteljima Irmom Arbutina Đikić, Ivom Đikićem, Ivom Sertić Samac i Igorom Samcem posjetile su i novootvoreni Muzej bećarca u Pleternici gdje su se pobliže upoznale sa slavonskim narodnim običajima.

Tijekom boravka naših gošći učenici 4. a razreda uz pomoć učiteljice Irene Bilić i učitelja Igora Samca napisali su pisma za svoje kolege učenike u Švedskoj koje im je učiteljica Caroline predala na povratku. Dogovoreno je i online povezivanje razrednog odjela učiteljice Caroline Jakobsson i kombiniranog odjela učiteljice Irme Arbutine Đikić.

Drugi se posjet dogodio između 8. i 12. svibnja. Tada su u posjet došli učitelji matematike i prirodoslovlja Karl Johan (Kalle) Kleinferchner te učiteljica društvene grupe predmeta Mikaela Karlsson.

Njihovi su domaćini bili učitelji predmetne nastave: Natalija Golovrški, Darija Mikić, Tanja Špehar, Snježana Odobašić, Kristina Abramović, Andrijana Petrović, Tajana Vonić i Igor Samac. Knjižničar Vedran Šperanda pripremio je zabavan i poučan pub kviz u kojem su sudjelovali učenici 8. b razreda.

I ovoga smo puta gostima pokazali znamenitosti našeg grada (Muzej oldtimera, Spomen sobu 121. novogradiške brigade i Gradski muzej), a sve smo završili terenskom nastavom - poučnim pješačenjem od Nove Gradiške do samostana u Cerniku u organizaciji učiteljica Darije Mikić i Andrijane Petrović. Dodatne su sadržaje za terensku nastavu pripremili učitelji Josip Salopek i Natalija Golovrški. U samostanu su gosti imali priliku saznati dosta toga o povijesti našega kraja te vidjeti vrijednu zavičajnu zbirku.

Dogovorena je suradnja između učenika 5. a razreda i učenika iz Švedske kroz razmjenu razglednica (koje su već iz Hrvatske doputovale u Švedsku), a online povezivanje učenika organizirat će nastavnice Kristina Abramović i Mikaela Karlsson.

Tijekom ovih posjeta za sve smo sudionike organizirali svečanu slavonsku večeru u društvenom domu u Ljupini koji nam je na korištenje ustupilo Dobrovoljno vatrogasno društvo na čelu s gospodinom Zoranom Gazibarićem. Slavonske je delicije najvećim dijelom pripremila kuharica Ivana Klarić (uz pomoć mladog kuhara Marijana Marjanovića) i nije potrebno posebno naglasiti da su se gostima svi naši specijaliteti svidjeli.

Realizaciju programa obaju susreta koordinirao je nastavnik Igor Samac uz pomoć ravnateljice Škole Vesne Lončar-Cindrić i veliku pomoć nastavnica Kristine Abramović i Ive Sertić Samac.

Posjete kolega iz Švedske završili smo okruglim stolom gdje smo porazgovarali o dojmovima i iskustvima i svečano se oprostili s našim gostima.

Prema povratnim informacijama, gostima se boravak u našoj školi svidio u potpunosti. Pokazali smo da smo dobri domaćini te da se uz dogovor i dobru volju sve može uspješno realizirati.