Školski projekt – Zanimanja ljudi
Autor: Željka Trlin, 24. 11. 2023.

Učenici 2.b razreda s učiteljicom Željkom Trlin provode projekt „Zanimanja ljudi „ u koji su se uključili i roditelji. Tako smo u ponedjeljak 20.11.2023. po satom razrednika ugostili četvero roditelja koji su predstavili svoje zanimanje i posao kojim se bave.

Gospođa Matilda Trnka po zanimanju medicinska sestra upoznala je učenike koliko godina školovanja je potrebno za ovo zanimanje te ukratko objasnila gdje radi i što je njen posao. Istaknula je da njezin posao u bolnici uključuje praćenje, nadzor i savjetovanje pacijenata kao i prisutnost  pri izvođenju operativnih postupaka. Pokazala je i koji pribor koristi u radu te uniformu određene boje. Gospođa Danijela Stanković po zanimanju fotografkinja objasnila je učenicima kako je fotograf zanimljivo zanimanje te im je pokazala fotoaparat kojim se mogu zabilježiti prizori iz života, ali i iz prirode. Isto tako naglasila je da fotograf mora imati i neke vještine kao naprimjer postaviti odgovarajuće svjetlosne efekte, odbarati pravu pozadinu i drugo. Gospodin Željko Šimunović predstavio je svoje zanimanje prodavača u veleprodaji „Lov i ribolov“ i posao kojim se bavi. Upoznao je učenike i sa uzgojem ribe u  ribnjacima u kontroliranim uvjetima. Saznali su da se u ribnjacima uzgaja slatkovodna riba šaran. Gospodin Matija Tomičić predstavio se kao poduzetnik . Djelatnost kojom se bavi njegova tvrtka je izrada namještaja od poznate slavonske hrastovine. U njihovom proizvodnom programu su stolice, stolovi, vrtne garniture, kreveti, komode i drugi proizvodi. Tako je učenicima zorno  pokazao kako se proizvodi hoklica (stolac bez naslona), koristeći potreban materijal od drveta i alat potreban u tom poslu. Nekoliko učenika sudjelovalo je kao pomoćnici u izradi ovog proizvoda koji je gospodin Tomičić poklonio učenicima za korištenje u nastavi. Zaključili smo da su sva zanimanja jednako vrijedna i važna za svakidašnji život ljudi. Zahvaljujemo našim roditeljima što su se  uključili u projekt i što su učenike puno toga naučili o svojim zanimanjima.

Tekst: Željka Trlin, učiteljica razredne nastave