Dan otvorene nastave – predmetna nastava
Autor: Sanela Jurić, 8. 12. 2023.

Dan otvorene nastave organiziran je  8. prosinca i za učenike 4.-8. razreda. Klasičan oblik nastave zamijenili smo nastavom radioničkog tipa u koje su se učenici upisivali prema vlastitom izboru, tj. interesu za određeni nastavni predmet ili temu. Širok izbor tema našao je put do svakog učenika pa su školske liste s nazivima radionica ubrzo bile popunjene imenima sudionika. Većina radionica održana je u prostoru škole, u učionicama, a kako je danas našem gradu rođendan, nekolicina učitelja s učenicima Dan otvorene nastave provela je obilazeći grad, u šetnji novogradiškim ulicama. Također, jedna radionica bila je organizirana u prostoru Gradskog muzeja gdje su učenike i njihove učitelje voditelje ugostili ravnatelj Muzeja gosp. Miroslav Pišonić, koji je održao kratko predavanje o postavljenoj izložbi hrvatskog kipara i medaljera Ive Kerdića, a u drugom dijelu radionice, koju je vodila muzejska pedagoginja Jelena Kovre, učenici su preuzeli ulogu muzejskih kustosa te, pomoću unaprijed pripremljenih kartica, jedni druge proveli kroz izložbu. Razgledali su staru sportsku opremu i upoznali se s povijesti Hrvatskog sokola.

Kao i prošle godine, osim učitelja naše škole koji su vodili radionice ili su učenici bili voditelji, bilo je i radionica na kojima smo imali goste predavače. Tako su učenici, zaljubljenici u floru i faunu, na jednoj radionici od stručnjaka Darka Karamazana i Vlade Lazarevića doznali što sve rade pravi zmijolovci – gosti su podučavali  učenike o razlici između zmija otrovnica i onih koje nisu otrovne te kako reagirati u slučaju ugriza zmije dok su na drugoj radionici obilazili,  promatrali i fotografirali floru Gradskog parka, a potom se okušali u pisanju pjesama na temu flore parka  pod vodstvom gradske umjetnice, Sanje Šimić, prof. povijesti i sociologije.

Kako se uskoro bliži veliki kršćanski blagdan Božić, nekoliko radionica bilo je  tematski povezano s tim nadolazećim blagdanom, a radosni su bili i učenici koji su se otvorenjem klizališta, mogli, po prvi put ove godine, okušati u jednoj od svojih omiljenih dječjih aktivnosti.

Bilo je vrlo  poučno i zanimljivo, a dio atmosfere prenosimo vam preko fotografija.

Za  web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Martina Jugović – Štefanac, socijalni pedagog i Vedran Šperanda, školski knjižničar