Obilježili Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Ivana Franić Galik, 16. 10. 2015.

Svake godine, 15. listopada, obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa. Prvi put je obilježen 1964.g., a proglasio ga je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.
Od 1996.g. taj dan se obilježava i u Republici Hrvatskoj.
Danas je, u Republici Hrvatskoj, registrirano 5 500 slijepih osoba.
Bijeli štap je slijepim osobama od velike pomoći i omogućuje im lakše kretanje na ulici.

Učenici 4.c razreda sa svojom učiteljicom Ivanom Rašić obilježili su Međunarodni dan bijelog štapa prigodnim radionicama. Na Internetu su tražili članke o bijelom štapu, psima vodičima i informirali se o Brailleovom pismu. Istraživanjem i čitanjem članaka saznali su da slijepe osobe moraju proći tečaj obuke za samostalno kretanje u kojem savladavaju tehnike i vještine korištenja štapa, a kretanje im mogu olakšati i psi vodiči. Psi vodiči su školovani da sjedanjem ili zaustavljanjem označavaju promjene u visini podloge,zaobilaze prepreke na pločniku  i pritom ostavljaju dovoljno prostora za siguran prolazak osobe koju vodi te da dovede slijepu osobu do cilja.

Na kraju su  učenici izradili i prigodne plakate koje su prezentirali i izložili na holu naše Škole.

U obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa uključila se i defektologinja Zdenka Španić – Kekez i napravila plakat koji je također izložila na pano.

Slabovidne i slijepe osobe trebaju i našu pomoć. Stoga, pokažimo da imamo veliko srce i pomažimo osobama kojima je pomoć potrebna. Dobro je činiti dobro!

Tekst i foto: Ivana Franić Galik, učiteljica