Velika izložba“Priče o kravatama“ – Uz Dan kravate
Autor: Ivana Franić Galik, 20. 10. 2015.

Povodom Svjetskog dana kravate, koji se obilježava 18. listopada, u našoj Školi je organizirana velika izložba kravata pod nazivom „Priče o kravatama“. U ovu aktivnost su se uključili učenici i njihovi uži i širi članovi obitelji, a aktivnost su pokrenule učiteljica razredne nastave Irena Barić i nastavnica matematike Darija Mikić.

Oko 150 kravata „ispričalo“ je svoju priču. Osim što se razlikuju po izgledu, razlikuju se i po godinama starosti i po prigodama u kojima su se nosile.
Imali smo priliku vidjeti različite kravate koje pripadaju očevima, stričevima, ujacima, djedovima i pradjedovima, a nosile su se na vjenčanjima, krštenjima, na službenim svečanostima, sprovodima…
Među izloženim kravatama našle su se i službene kravate: policijska, vatrogasna i poštarska.
Najzanimljiviju priču „ispričala“ je kravata vlasnika Josipa Baričevića koja je nošena na otvorenju Engleske tvrtke „Tedington“ u Slavonskom Brodu prije 34 godine.
Titulu najstarije odnijela je kravata vlasnika Ante Bukarice koja je nošena na vjenčanju, krštenju, nedjeljnoj misi i sprovodu, a stara je čak 50 godina.
Posebno smo radosni što su se na izložbi našle i kravate koje pripadaju majkama naših učenika.

Kravatu, modni detalj, koji su svijetu donijeli Hrvati, jučer su oko vrata zavezali učenici naše škole i tako završili s obilježavanjem još jednog Dana kravate.

Učenicima, njihovim roditeljima, djedovima, pradjedovima, ujacima i stričevima veliko hvala što su se uključili u ovu zanimljivu aktivnost!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica
Foto: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva