Tjedan druženja s Mirom Gavranom
Autor: Sanela Jurić, 25. 10. 2015.

U povodu Međunarodnog stručnog skupa Miro Gavran – prozni i kazališni pisac 2015. (koji se održavao 23. i 24. listopada 2015. u Novoj Gradiški) nastavnice hrvatskog jezika u našoj školi odlučile su uključiti se u ovaj veliki kulturni događaj za naš grad te su, na opću radost učenika, u svakom razrednom odjelu organizirale i posvetile jedan sat književnom stvaralaštvu Mire Gavrana.

Učenici 5.c i 5.d razreda, koji još nisu imali priliku detaljnije upoznati književni opus Mire Gavrana, imali su sat književnosti podijeljen u dva dijela: u uvodnom dijelu sata nastavnica Sanela Jurić upoznala je učenike s biografijom našeg književnika, a potom je učenicima ponudila kratki kviz kako bi utvrdili naučene činjenice iz piščeve biografije. Drugi dio sata petaši su čitali ulomke romana za djecu „Zaljubljen do ušiju“.  Učenici su u dogovoru s nastavnicom  odabrali upravo roman koji će obraditi i kao lektirno djelo. Tako je petašima ovaj sat književnosti bio ujedno i dobra motivacija za čitanje predstojeće lektire.

Učenici 6. c i d. razreda s radošću se sjećaju prošlogodišnje lektire Svašta u mojoj glavi i pamte mnogobrojne humoristične zgode glavnog junaka zapisane u njegovim memoarima. Kada na satu lektire govorimo o biografiji Mire Gavrana, njihov je zaključak: „Dječak Zvonimir sigurno je Miro Gavran kad je bio dječak.“ Prepričavaju njegovu zgodu s besplatnim sladoledom, njegovo prvo pijanstvo, pokušaje dokazivanja ljubavi djevojčici Dubravki,  sramežljivo opisuju neobične (a tako svakodnevne) likove odraslih.
U ovom književnom tjednu u učionici smo izložili i predstavili druge romane za djecu i mlade Mire Gavrana. Tvrdnju da u svim romanima za djecu spominje svoj rodni grad – iz njega u Zagreb dolaze glavni likovi – pokušali smo dokazati listajući romane koje smo pronašli u školskoj knjižnici. Željeli smo to prikazati plakatom –razglednicom Mire Gavrana iz rodnoga grada.

Čitali smo i prva poglavlja ovogodišnje lektire „Zaljubljen do ušiju. „Jedva čekamo ovu lektiru!“ rekli su šestaši nastavnici Nasihi Bajrović.

U suradnji sa 7. a i nastavnicom Irenom Rakonić obilježen je sat posvećen književnim djelima Mire Gavrana. Učenice Andrea Stipančević, Corina Savi, Lara Ajduković Conjar, Karmen Jezerčić i Manuela Pavičić održale su prezentacije o sljedećim djelima: "Svašta u mojoj glavi", "Profesorica iz snova" te "Pokušaj zaboraviti". Učenici Lovro  i Vilim Šefer, Jakov Bušić i Denis Aleksić odglumili su pripovjedača iz romana "Profesorica iz snova". Izlagači i članovi dramske skupine pokušali su svojim prezentacijama i dramatiziranim ulomcima približiti djela Mire Gavrana ostalim učenicima koji nisu bili u prilici pročitati neka od navedenih djela.

Učenici 7.c i 7.d razreda na spomen dragog im pisca i sugrađanina, prisjetili su se romana „Zaljubljen do ušiju“ i „Svašta u mojoj glavi“ koji su čitali u nižim razredima. Učenice 7.c razreda Maja Golovrški i Valeria Gubić napravile su pravi mali istraživački rad, vrlo zanimljiv plakat na kojem su ispisivale ljubavne citate iz čak 7 romana koje posjeduje naša školska knjižnica. Čitajući brojne citate, dokazali su tako svima nama kako je Miro Gavran zaista „zaljubljen do ušiju“!
Nikolina Knežević i Klara Rakonić (7.c) predstavile su dva romana za djecu, podsjetile učenike na bogat stvaralački opus pisca, utvrdile kako u romanima Mire Gavrana ima i autobiografskih elemenata (rodni grad, osnovna škola, odlazak u Zagreb, prve simpatije), a na kraju su i učenika koji je znao najviše činjenica o Gavranovom životu i djelu nagradile slatkim malim iznenađenjem.
I u 7.d razredu zavladalo je oduševljenje na spomen našeg književnika. Odmah je nekoliko dobrovoljaca poželjelo sudjelovati u istraživačkom radu o Gavranovom književnom stvaralaštvu. Najviše sreće imali su učenici Gabriela Del -Vechio i Lucija Bertol (izradile su prezentaciju predstavivši romane „Zaljubljen do ušiju“ i „Oproštajno pismo“), Jovana Vindžanović i Tin Trobić (izradili su plakate predstavivši romane „Pokušaj zaboraviti“, i „Profesorica iz snova“).
Nastupe učenika i njihove uratke možete pogledati u našoj fotogaleriji.

Učenici 8.c i 8.d razreda i nastavnica Natalija Golovrški  ovoga su tjedna književniku Miri Gavranu poklonili svoj sat lektire. Nakon prezentacije s biografijom Mire Gavrana i najavom događanja u Gradskoj knjižnici Nova Gradiška i POU Matija Antun Relković Nova Gradiška, monologom učenika Tibora Marića i učenice Pauline Novoselac (8.d) predstavljeni su glavni likovi lektirnog djela, romana Pokušaj zaboraviti, Danijel i Anita. Predstavljajući različite društvene institucije i osobe (školu, policiju, centar za socijalnu skrb, roditelje, učenike, stanovnike Nove Gradiške, grada u kojem je glavna junakinja nekada živjela), učenici su glavnim junacima postavljali pitanja i dobili vrlo maštovite odgovore. Sat je završen igrom asocijacija u kojoj su učenici pogađali nazive djela Mire Gavrana koje mogu podići u školskoj knjižnici.

Bila je ovo odlična pozivnica našim učenicima da pročitaju još neke naslove njima uistinu dragog pisca, ali i da se pridruže nekim sadržajima organiziranima u našem gradu – kazališnoj predstavi Hotel Babilon, predstavljanju novih izdanja knjiga i izložbi o književnom stvaralaštvu Mire Gavrana. Nadamo se da će postav izložbe ostati još neko vrijeme kako bismo u njemu mogli zajednički uživati na sljedećem satu razrednika.

FOTOGALERIJA

Tekst i foto: Nasiha Bajrović, Natalija Golovrški, Sanela Jurić i Irena Rakonić, nastavnice hrvatskog jezika i književnosti