Svjetski dan animacije
Autor: Natalija Golovrški, Vedran Šperanda, 29. 10. 2015.

U spomen na Emila Reynauda koji je 1982.godine prvi prikazao animirani film na celuloidnoj vrpci, 28.listopada obilježava se kao Svjetski dan animacije u 50 zemalja na svim kontinentima.

Animirani je film jedan od  filmskih rodova. U njemu se oživljava sve ono što u stvarnosti nije živo: predmet, crtež, lutka,… Animirati znači udahnuti život. Da bi se dobio dojam pokreta, potrebno je snimiti i projicirati 24 sličice u sekundi. Podvrste su animiranog filma: crtani film, lutkarski film, kolažni film te film računalne animacije.

Prvim se animiranim filmom smatra film Fantasmagorie autora Emila Cohla iz 1908.godine. Najpoznatiji autor animiranog filma svakako je Amerikanac Walt Disney. U carstvo animiranog filma uveo nas je svojim Miki Mausom (u filmu Parobrod Willy) i dugometražnim filmom Snjeguljica i sedam patuljaka. Studio W. Disneya danas je „tvornica“ animiranih i igranih  filmova, ali i brend igračaka, odjeće, obuće, torbi, školskog pribora,…

Potpuno drukčiji pristup animaciji obilježava hrvatsku Zagrebačku školu crtanog filma. Plošnost, slikovitost, kolorizam, simboličnost i općeljudske ideje ono je čime možemo opisati Toleranciju, Zid, Bećarac, Kravu na Mjesecu i brojne druge crtane filmove ove hrvatske škole. Nećemo biti neskromni ako istaknemo kako je hrvatski animirani film Surogat Dušana Vukotića iz 1962. dobio prestižnu američku filmsku nagradu Oscar, kako se ponosimo mnogobrojnim epizodama Profesora Baltazara, dugometražnim filmom Čudnovate zgode šegrta Hlapića ( zbog kojeg su ponekad djeca suvremenog doba u čudu kada shvate da Hlapić nije miš).

I naša se škola pridružuje ovom „svjetskom događaju“. Tijekom velikog odmora i u poslijepodnevnoj i u prijepodnevnoj smjeni učenici su imali priliku pogledati kratku edukativnu prezentaciju o animiranom filmu te usporediti prvi animirani film s najnovijim animiranim filmovima koji nas uskoro očekuju u kinima i na televiziji.

Projekcije animiranog filma, kao i prigodne radionice, bit će upriličene i u studenom do kraja obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

Tekst: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva, Natalija Golovrški, prof.hrv.jezika