„Živim život bez nasilja“
Autor: Natalija Golovrški, 26. 11. 2015.

Ovaj snažan slogan naziv je velikog  zajedničkog projekta Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a koji se već godinama provodi među mladima, učenicima završnih razreda osnovne škole. Obuhvaća predavanja, interaktivne radionice i umjetničko-edukativni program. Promotori  ovih aktivnosti poznata su imena hrvatske kulturne, sportske i glazbene scene, a kroz njega su i policajci pokazali mladima da ne žele biti represivni državni aparat, već prijatelj mladih.

U dvorani novogradiškog Doma kulture upriličen je jučer 25.11.2015. (na Svjetski dan borbe protiv nasilja nad ženama) središnji godišnji događaj kojem su prisustvovali učenici osmih razreda gradskih osnovnih škola, ravnatelji svih osnovnih i srednjih škola grada i okolice, voditelji školskih preventivnih programa, predstavnici policije, pravosuđa i medija. Posebni su gosti bili i načelnik PU brodsko-posavske Ante Zovak, gradonačelnik Nove Gradiške Željko Bigović i dogradonačelnica Ljiljana Lukačević koja se i obratila mladima, čestitajući im na svim aktivnostima koje provode  u ovom i svim drugim preventivnim projektima i ističući svoj ponos na sve ono što se lijepo događa u našem gradu, Gradu prijatelja djece.

Kroz program nas je vodila učenica OŠ Ljudevita Gaja Ema Hace. Svojom su se glazbenom točkom predstavile učenice OŠ Mato Lovrak ( ujedno i Glazbenog odjela) Amalija Tkalčec (harmonika), Martina Babić i Nika Margetić (duet gitara). Učenici OŠ Ljudevita Gaja scenskim su nastupom pratili zanimljiv promidžbeni film i jasno iskazali svoje stavove o nasilju.

Slijedila je projekcija igrano-dokumentarnog filma Živim život bez nasilja, filma koji prikazuje sve dosad provedene aktivnosti u projektu, a posvećen je mladom Miroslavu Tunjiću, sedamnaestogodišnjaku kojega su prije pet godina pretukla dva mladića, pretučenog i nemoćnog ostavili da leži na mračnoj cesti gdje ga je pregazio automobil. Film ujedno poziva mlade da odaberu pozitivne životne vrijednosti – ljubav, toleranciju, nenasilje, prijateljstvo.

Na kraju programa dogradonačelnica Ljiljana Lukačević dodijelila je simbolične poklone osmašicama Marti Kekez (OŠ  Mato Lovrak) i Luciji Šebelić (OŠ Ljudevita Gaja) za posebne zasluge u promicanju nenasilja i tolerancije.

Tekst: Natalija Golovrški, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag.knjižničarstva