10. rođendan Školskog tamburaškog orkestra PŠ Ljupina
Autor: Natalija Golovrški, 30. 12. 2015.

U večernjim satima 28. prosinca 2015. godine u dvorani novogradiškog doma kulture održan je svečani božićni koncert Školskog tamburaškog orkestra PŠ Ljupina kojim je obilježena 10. godina uspješnog rada ovog orkestra, za što su na svečanoj sjednici Gradskog vijeća uz Dan grada primili Medalju grada. Uz brojne ljubitelje tamburaške glazbe, mještane Ljupine, učitelje OŠ Mato Lovrak, koncertu su bile nazočne i dogradonačelnica  za društvene djelatnosti Ljiljana Lukačević i voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti Grada Mihaela Đeraj.

Orkestar je osnovan 2004. godine na inicijativu tadašnjeg ravnatelja OŠ Mato Lovrak Mirka Golovrškog. Ovaj glazbeni i pedagoški izazov objeručke je primio učitelj Ivica Đikić, zaljubljenik u glazbu i tamburicu. Uz učenike, ubrzo su se orkestru pridružili i mještani Ljupine. Veliku podršku  i pomoć učitelju Đikiću pružio je umirovljenik Josip Sakač i učiteljica Irma Arbutina Đikić, voditeljica pjevačkog zbora i scenske družine u Ljupini.

Orkestar se prvi puta svojim mještanima predstavio na pokladnoj priredbi 2005., a kako je nastup tamburaša u selu dočekan s oduševljenjem, odlučili su iste godine pripremiti cjelovečernji koncert  tradicionalnih božićnih pjesama. Priredba je održana upravo prije 10 godina 28. prosinca 2005. Ovaj je datum  postao tradicija i svake se godine ovoga datuma u Ljupini održava božićna priredba i koncert tamburaša.

Prvi zapaženiji nastup tamburaši su  imali su na Smotri dječjeg stvaralaštva u Koprivnici 2008. gdje su predstavljali Društvo Naša djeca Nova Gradiška, a solistica je bila Vesna Mulac. Na Novogradiškom glazbenom ljetu nastupili su u pratnji djevojčici Lani Smičić u pjesmi Slavonija, ljepša si od raja. Svake su godine neizostavan dio školskih priredbi ( Dani kruha, Božić, Dan škole,…), ali i crkvenih svečanosti u mjestu  i okolici.

Danas orkestar okuplja 30 – ak članova,  učenika od 2. razreda OŠ Mato Lovrak,  ali i  bivše učenike škole, danas srednjoškolce i studente.

Na ovogodišnjem božićnom koncertu uz tamburaše i pjevače predstavili su se i učenici  scenske družine i sekcije hortikulture koju vodi učitelj Miroslav Ruškan. Nastupili su i solisti: Vesna Mulac, Tibor Banović, Marinela Vonić, Gloria Ćorković, Lana Tokić. Program su vodile Tea i Doris.

Velike su obljetnice i prilika da se zahvali najzaslužnijima  i najmarljivijima. Voditelj Školskog tamburaškog orkestra Ljupina Ivica Đikić uz pomoć simpatične Djeda Mrazice dodijelio je priznanja zaslužnima za uspješan rad Orkestra.

Za 5 godina uspješnog rada u Školskom tamburaškom  orkestru zahvalnice su dobili: Kristijan Stipić, Krešimir Jurić, Ivan Barišić, David Grašić, Manuel Vonić, Klaudijo Šokić, Toni Špehar, Marijan Jurić, Matej Štefanac, Luka Gubić, Lea Oršulić, Leon Oršulić, Kristijan Sakač

Za 10 godina uspješnog rada u Školskom tamburaškom orkestru zahvalnice su dobili: Nikolina Kovačević, Dijana Klarić, Vlado Berić, Antonio Andrašić, Jura Begović, Renato Terzić, Josip Sakač i Domagoj Sakač.

Za nesebičnu pomoć u radu Školskog tamburaškog orkestra zahvalnice su dobili: Mirko Golovrški, bivši ravnatelj OŠ Mato Lovrak, Vesna Lončar-Cindrić, ravnateljica OŠ Mato Lovrak, gradonačelnik Nove Gradiške Željko Bigović , župan Danijel Marušić, OPG Cvitić, DVD Ljupina i Mario Kovačević, Zdenko Berić, vlč. Ivan štivičić i T.O. Stage, OPG Jurić,  Drago Jurić, Željko Terzić, LIDL, poslovnica Nova Gradiška, Gordan Bijelić  i Daniela Begović.

Ravnateljica škole Vesna Lončar Cindrić  rekla je kako je iznimno ponosna  na Školski tamburaški orkestar, ali i na učitelje Područne škole Ljupina koji su uložili puno truda, rada i ljubavi kako bi mladima, ali i mještanima ovoga naselja, život učinili ljepšim i sadržajnijim. Također je zahvalila i roditeljima djece koja rad učitelja i škole podržavaju i aktivno sudjeluju u svim događanjima.

Tekst: Ivanka Herceg i Natalija Golovrški

Fotografije: Ivanka Herceg, novinarka službenog web portala Grada