Nove tehnologije u obrazovnom sustavu – radni susret s učenicima iz Bebrine
Autor: Natalija Golovrški, 27. 1. 2016.

U utorak , 26. siječnja 2016. godine, u našoj je školi održan radni susret s učenicima iz OŠ Antun Matija Reljković iz Bebrine .

Naime, s ciljem poticanja primjene novih tehnologija u obrazovanju, kompanija Microsoft Hrvatska je u suradnji sa Zakladom Slagalica i našom školom organizirala predavanja i radionice „Nove tehnologije u obrazovnom sustavu“ za učenike  spomenute škole. Zahvaljujući tehničkoj opremljenosti učionica, naša je škola jedna od četiri hrvatske škole koja nosi titulu Microsoft Showcase škole, odnosno škole koja je, po ocjeni ove svjetski poznate tvrtke, u tehničkom i edukacijskom pogledu opremljena za suvremene tehnološke izazove.

Na početku susreta naše je goste – učenike i učitelje OŠ iz Bebrine, njihovu ravnateljicu gđu Mariju Rosandić, predstavnika Microsofta Gorana Pivarskog,  Microsoftovog studenta i suradnika programera  Lea Tota, predstavnicu Zaklade Slagalica Dijanu Živaković i prisutne novinare pozdravila ravnateljica Vesna Lončar- Cindrić i izjavila  kako je vrlo ponosna na ovu titulu, ali i na učitelje i učenike naše škole koji prednosti Microsoft Showcase škola uistinu koriste.  U našoj se školi već godinama ulaže u tehničku opremu, a naši su učitelji u samom hrvatskom vrhu po korištenju IKT-a. Multimedijski sadržaji privlače pozornost učenika, motiviraju ih, olakšavaju usvajanje nastavnih sadržaja i njihovu primjenu u daljnjem obrazovanju, ali i svakodnevici. S obzirom na status Microsoft Showcase škole, naši učitelji imaju priliku sudjelovati na edukacijama na kojima sudjeluju i učitelji iz različitih dijelova svijeta, usavršavati se tijekom jedne godine na Microsoft IT Academy te koristiti neke web 2.0 alate kao što su Sway, Yammer ili OneNote.

Kako izgleda nastava uz korištenje suvremenih tehnologija, prisutnima su  izložile učenice 8.d razreda: Martina Štefanac, Edita Stanišić i Tena Kapetanić.

Jedan od razloga što smo nositelji ove prestižne titule je i rad na projektu Sigurnost djece na internetu iz kojeg smo participirali mobilnu učionicu s interaktivnom pločom i 24 tableta koji podržavaju Microsoftove alate i aplikacije i omogućuju učenje na suvremen način. O onome što su u projektu naučili govorili su učenici 5.d razreda Vito Arić i Iskra Cindrić.

50-ak učenika prvih, drugih, četvrtih i petih razreda iz Bebrine imalo je priliku tijekom dvosatnog programa upoznati se s osnovama programiranja (kodiranjem) te s temama sigurnosti na internetu – autorskim pravima i izazovima i zamkama komunikacije na internetu. Radionicu iz kodiranja vodio je programer Leo Tot, a radionice iz sigurnosti na internetu članovi projektnog tima: Đurđa Trupinić, Verica Lukačević, Vedran Šperanda i Natalija Golovrški.

Vjerujemo kako su se naši gosti iz Bebrine vratili kući obogaćeni novim spoznajama, iskustvima, susretima i doživljajima, ali i kako će se suradnja naših dviju škola nastaviti u nekim novim projektima. Jer razmjena iskustava, interesa i ideja ono je što uvijek iznova obogaćuje rad djece i učitelja – život škole.

Tekst: Natalija Golovrški

Fotografije: Vedran Šperanda, Natalija Golovrški, ng.buntovnici