Prijateljstvo, a ne nasilje
Autor: Natalija Golovrški, 2. 3. 2016.

Poruka je ovo policijskih savjetnika iz Policijske uprave Brodsko- posavske učenicima sedmih razreda naše škole.

U utorak 1.ožujka 2016. (7.c i d razred) i petak 4.ožujka 2016. (7.a i b razred) našu su školu posjetili Darko Dadić i Boris Janč, savjetnici za prevenciju u Policijskoj upravi Brodsko- posavske županije. Razgovarali su s učenicima o nasilju, vrstama nasilja, žrtvama, promatračima i počiniteljima, a svoje su predavanje oprimjerili iskustvima iz svakodnevnog života. Jer nasilje nije nešto o čemu se samo priča, nasilje je nešto što se svakodnevno događa. Poseban  su naglasak stavili na cyberbuilling, pohvalivši aktivnosti naše škole u projektu Sigurnost djece na internetu. Učenike su podsjetili na službu MUP-a Red button, aplikaciju za izravnu prijavu  zlostavljanja bilo koje vrste (a koju možete pronaći i na školskoj mrežnoj stranici).

Predavanje je održano u sklopu školskog  projekta Prevencija nasilničkog ponašanja i kampanje MUP-a  Živim život bez nasilja.

Ovakvi su susreti iznimno korisni učenicima. Iz prezentacije naših gostiju izdvajamo sljedeće poruke svima onima koji se s nasiljem susretnu:

Pokušaj ostati smiren i reci napadaču da prestane.
Makni se od napadača što prije i budi u društvu prijatelja.
Ispričaj odrasloj osobi u koju imaš povjerenja što ti se događa. Opiši točno što se dogodilo.
Budi uporan i traži da nešto poduzmu. Dužnost je odraslih štititi djecu.
ŠUTNJA ne sprječava nasilje.  Nasilje je suviše ozbiljna stvar da bi se prešutjelo.

Tekst: Natalija Golovrški, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag.knjižničarstva