U Ljupini nagrađeni najbolji glumci
Autor: Irma Arbutina Đikić, 19. 4. 2016.

Članovi Scenske družine PŠ Ljupina u ponedjeljak su, 18.travnja, ponovno doznali imena najuspješnijih ovogodišnjih glumaca i lutkara u uzrastu od 1. do 3. razreda. Poslije dvomjesečnog zajedničkog rada na režiranju i pripremi lutkarske predstave Plesna haljina žutog maslačka, simbolična nagrada-diploma Oscar, našla se u rukama onih koji su prepoznati kao najbolji.

Baš kao i do sada, malene glumce, kojih je ove godine čak dvadeset i troje, rad na Oscarovskoj predstavi iznimno veseli, budući da punopravno sudjeluju u njenom osmišljavanju.  Priprema i prilagodba teksta ovaj puta bila je zahtjevna zbog velikog broja glumaca-lutkara, no sav trud se isplatio kada su na improviziranu scenu stale dvadeset i tri lutke izrađene od didaktički neoblikovanog materijala. Tako su se u priči o žutom maslačku našle zelene i prozirne plastične boce,  čepovi, stare tkanine, kartonske kutije i hulahupke, sve odreda preobličene u prekrasne cvjetove te neke životinjice. Ovakvim se radom, u kojemu stječu dodatna znanja i vještine iz područja scenskog izraza, maleni glumci predstavljaju članovima preostale dvije izvannastavne aktivnosti – Hortikulturnoj  skupini te mlađim Tamburašima. Proglašenju najuspješnijih glumaca prethodi, dakle, izvedba lutkarske predstave, ali i tajno glasovanje spomenutih gledatelja i glumaca. Dan dodjele Oscara prepun je uzbuđenja, ali i prilika za nove scenske i situacijske igre. Nominirani glumci odgovaraju na pitanja“novinara“ otkrivajući svoje „favorite“, nade, želje i planove. Iako se „modne kreacije“ ljupinskog  Oscara nose samo na crvenom tepihu lista papira, otkrivaju kolika je važnost ovoga događaja u životu najmanjih glumaca.

I naposljetku, tko su najbolji?  Oscari 2016. godine  za izradu najljepše lutke završili su u rukama Ene Mičević-pauka (1.mjesto), Lane Tokić –maslačka (2.mjesto) i Pauline Matošević-tratinčice (3.mjesto). Kako to obično biva, neka imena ponovila su se i u kategoriji nagrađenih za glumačke sposobnosti  pa su tako ovogodišnji najlutkari: Lana Tokić i Ena Mičević (dijele 1.mjesto), Paulina Matošević (2.mjesto) te Mateo Banović, Sara Turkalj, Mihael Radanović, Sven Tokić i Viktor Kolić koji dijele 3.mjesto.

Nagrađeni su i ove godine „kolegama glumcima“ zahvalili na povjerenju i podršci te im poručili da nemaju razloga biti tužni jer je dogodine novi Oscar.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić