Osmaši u posjetu srednjim školama
Autor: Sanela Jurić, 11. 5. 2016.

Dana 6.5.2016. srednje škole našeg grada imale su Dan otvorenih vrata. Tom prigodom poveli smo naše osmaše u posjet srednjim školama.  Mnogi naši učenici upisat će jednu od gradskih srednjih škola pa je ovo bila najbolja prilika da se osobno upoznaju s programima koje pojedina škola nudi.

U Industrijsko obrtničku školu učenike su vodile pedagoginja i defektologinja škole. Učenike je dočekao i pozdravio ravnatelj, gosp. Matošević i pedagoginja škole gđa. Brlić-Trnka. Učenike su proveli kroz školske praktikume gdje su voditelji praktikuma našim učenicima ukratko predstavili pojedino zanimanje. Učenici su se upoznali sa zanimanjima: stolar, prodavač, CNC operater, bravar, krojač, kuhar i konobar. Bilo je ovo za njih jedno vrlo važno i poučno iskustvo.
U posjet Gimnaziji  išlo je 16 učenika u pratnji nastavnika Saše Kesera i knjižničara Vedrana Šperande. Tamo su ih srdačno dočekale ravnateljica Ljiljana Ptačnik, pedagoginja Ljiljana Vidmar, profesorica psihologije Koraljka Hausnet - Lasović i nekolicina učenika.  Pedagoginja Vidmar provela je prisutne po školskim hodnicima i učionicama te ih tako upoznala s prostorom škole. U podrumu Gimnazije ravnateljica Ptačnik održala je kratko predavanje o Gimnaziji, o svim programima koji se nude, izbornim aktivnostima, nastavi općenito,a dok je ravnateljica izlagala, na projektoru se prikazivao film o Gimnaziji. Potom su u videu prikazani i učenici koji su govorili o dojmovima iz Gimnazije. Druge važne društveno kulturne informacije i događanja  iz škole učenicima su predstavile prof. Hausnet-Lasović te predstavnik Vijeća učenika i urednica školskog lista „Zvono“. Nakon toga učenici su imali priliku postavljati pitanja vezana za rad ove ustanove.

Tridesetak učenika osmih razreda u pratnji razrednica Helene Barišić i Natalije Golovrški  posjetilo je Elektrotehničku i ekonomsku školu u Novoj Gradiški.  Posjetitelje su dočekali ravnateljica škole Sanja Muller- Zoričić, pedagoginja Mira  Linjaković  te brojni profesori, voditelji vježbi i učenici.  Predstavili su programe i zanimanja koja se u toj školi realiziraju, prostore učionica, laboratorija, sportske dvorane, ali  i projekte i praktične radove koji su dio obrazovanja. Osobito su učenicima bili interesantni projekti  solarnog automobila i solarnog stabla, digitalna harfa, 3d printer, Rubensova cijev, praktični radovi – učenički maturalni radovi, ideja o poduzetničkim  tvrtkama i  još mnogo toga. Kroz školu nas je proveo učenik 3. razreda  Matej Štefanac, bivši učenik naše škole.

Vjerujemo kako će velik broj učenika posjetitelja odabrati jednu od posjećenih gradskih srednjih škola jer, svaka od njih, na svoj način, uz teorijska, nudi široka praktična znanja, a neke stvaraju i čvrste temelje onima koji žele svoje školovanje nastaviti na bilo kojem fakultetu.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotogalerija: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva, Natalija Golovrški, prof.