Projekt 2. b razreda
Autor: Ivana Franić Galik, 15. 5. 2016.

U sklopu nastave prirode i društva i projekta o zdravoj prehrani učenici 2. b razreda sa svojom učiteljicom Željkom Trlin održali su u četvrtak, 12.5.2016.g. radionicu pod nazivom „Pripremamo zdrav obrok“.

Cilj ove radionice bio je pobuditi i razviti kod učenika potrebu za konzumiranjem zdrave hrane te navikavati ih na redovitu i pravilnu prehranu. U uvodnom dijelu sata učenici su razgovarali sa učiteljicom o obrocima koji se izmjenjuju tijekom dana, kakva treba biti njihova prehrana te što su doručkovali. Zaključili su da je organizmu potreban obilan doručak jer je to prvi obrok u danu i pred njima se nalaze mnogi napori toga dana. Putem Power Point prezentacije ponovili su sve o vrstama namirnica, njihovoj važnosti u prehrani te razgovarali o piramidi zdrave prehrane. Nakon toga učenici su započeli s radom u praktičnoj radionici. Zavezali su pregače i svojim vrijednim ručicama počeli pripremati obroke po skupinama. Prva skupina je imala zadatak očistiti voće, sve narezati na sitnije komade, rasporediti u dvije posude, dodati med i to sve promiješati. Druga skupina je rezala kruh, mazala mliječnim namazom i slagala na pladnjeve. Treća skupina je pet žlica pahuljica miješala sa dva jogurta. Četvrta skupina je postavljala stol.
Prije konzumiranja pripremljenih obroka učenici su ponovili kako se treba ponašati za stolom. Zatim su sjeli za stol i kušali hranu koju su sami pripremili.
Učenici su se pokazali pravim malim kuharima i zaslužili su čistu peticu!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica
Foto: Željka Trlin Učiteljica