Program završne manifestacije Projekta „Zdrav za pet“ održan u našoj školi
Autor: Sanela Jurić, 15. 5. 2016.

Svrha preventivnog projekta „Zdrav za pet“ čiji su nositelji Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstva zaštite prirode i okoliša te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, prevencija je ovisnosti od alkohola, droga i igara na sreću kao i podizanje razine svijesti u očuvanju životne, školske i radne okoline te vlastitog i tuđeg  zdravlja i sigurnosti. Na završnoj manifestaciji u našoj školi provedena je komponenta II (Zaštita okoliša i prirode) koja se sastoji od izvannastavnih aktivnosti na temu „Čist okoliš, zdrava budućnost“ kroz eko-radionice i ostale aktivnosti. Program je uz brojne goste započeo 13. svibnja u 12,00 u holu škole, a bio je namijenjen prvenstveno učenicima 7. i 8. razreda.

Prije početka prigodnog glazbeno-literarnog programa  uvodnu riječ održala je glasnogovornica PU Brodsko-posavske gđa Kata Nuić koja je prisutne upoznala s odrednicama programa. Pozdravnim govorom obratila se i naša ravnateljica gđa Vesna Lončar-Cindrić koja je istaknula važnost ovog hvalevrijednog projekta za sve nas, a u ime predstavnika lokalne samouprave obratila se i zamjenica gradonačelnika Nove Gradiške gđa. Vesna Đapić. Potom su nastupili učenici Glazbenog odjela (trube, harmonika), učenice viših razreda naše škole čitajući prigodne vlastite literarne ostvaraje (Rođendanski govor majke Zemlje, Potok, Poruka planeta Zemlje, recitacija pjesme D. Tadijanovića Pozdrav šumi), a na kraju je izveden prigodan spot Zdrav za pet u realizaciji učenica 5. razreda. Za literarni dio programa učenice su pripremale učiteljice hrvatskog jezika Natalija Golovrški, Sanela Jurić i Tatjana Kovačević.
Drugi dio programa nastavljen je u školskom dvorištu gdje se održala eko-radionica „Sadnja drveća i cvijeća“. Jedno drvo zasadio je naš domar, a drugo drvo naši  učenici Lovro Šefer i Jakov Bušić.
Na školskom je igralištu bilo postavljeno mnogo štandova žurnih službi. Predstavnici Hitne službe djeci su na lutki pokazivali što učiniti ako se nađemo u blizini unesrećene osobe, davali su savjete i dijelili letke. Kod policijskih štandova bila su izloženi policijska oprema i oružje  i policijski pas posebno obučen za nalaženje eksplozivnih sredstava.  Vatrogasci su pokazivali kako zavezati uže te su dijelili korisne savjete. Učenici su se zabavili i naučili puno toga novoga i korisnoga.

Informacije prikupila: Nikolina Knežević, 7.c

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotogalerija: Tatjana Kovačević, prof.