Posjet osmih razreda Vukovaru
Autor: Sanela Jurić, Josip Salopek, 13. 10. 2016.

Dana 06. i 07. 10. osmi razredi naše škole imali su terensku nastavu u Vukovaru koja je održana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, u organizaciji  javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.“

Na terensku nastavu uputilo se ukupno 73 učenika (4 razredna odjela) i njihovi razrednici Marina Ćalušić Samardžija, Dragan Starivlah, Igor Samac, Ivica Brlić i učitelj pratitelj Josip Salopek.  Odmah po dolasku u Vukovar učenici su dobili lunch pakete, doručkovali te se,  u pratnji stručnog vodiča, uputili u muzej Vučedolske kulture gdje su mogli vidjeti zanimljive arheološke nalaze iz vremena Vučedolske kulture. Učenici su slušali o životu Vučedolaca od njihovoga dolaska na ove prostore i upoznavali se s njihovim svakodnevnim životom i radom.  Nakon Vučedolskog muzeja uputili su se u Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u obnovljenom dvorcu Eltz. Tamo su doznali  zanimljivosti o obitelji Eltz, upoznali arheološku prošlost vukovarskog kraja te saznali što se događalo s dvorcem za vrijeme Domovinskog rata. Nakon muzeja odlaze na ručak, zatim u vojarnu gdje slušaju dva predavanja na temu Domovinski rat i bitka za Vukovar. Nakon toga se prijavljuju u Hostel Dubrovnik u kojem su i prenoćili.

Drugi dan, odmah nakon doručka, učenici su u pratnji svojih razrednika, posjetili Vukovarsku bolnicu gdje su obišli podrum u kojem su ranjenici i medicinsko osoblje proživljavali ratne dane. Potom posjećuju Memorijalno groblje posvećeno poginulima i stradalima u Domovinskom ratu, te Ovčaru, mjesto gdje je pronađena masovna grobnica. Vodič im prepričava tužnu sudbinu ljudi koji su ondje stradali.  Ponovno se upućuju prema vojarni te se nakratko zaustavljaju kod križa na Dunavu. Dolaskom u vojarnu učenici obilaze i slušaju o ratnom naoružanju, minama, tenkovima te avionima koji su korišteni u Domovinskom ratu. Obišli su i prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo i Begejci“. Iz vojarne uputili su se prema Trpinjskoj cesti te vidjeli tzv „kukuruzni put“ koji je spajao Vukovar s Bogdanovcima. Došavši na Trpinjsku cestu, koja se još naziva groblje tenkova, posjetili su  Spomen – dom hrvatskih branitelja. Ondje su imali predavanje o Blagi Zadri, Marku Babiću i drugim braniteljima koji su zaustavili brojne tenkove. Zatim su se uputili do Vodotornja, gdje su saznali kada je sagrađen, koliko je visok i što se s njim događalo za vrijeme rata. Potom je u vojarni uslijedilo predavanje„ Škola mira “ koje je vodio časnik HV-a. Na kraju je održan  kviz znanja o Vukovaru za učenike prisutnih škola. Našu školu u kvizu znanja predstavljali su Tin Trobić i Andrea Stipančević koji su osvojili zavidno drugo mjesto. Čestitamo!

Tekst pripremili: Josip Salopek, prof.; Sanela Jurić, prof.