Dani zahvale u Područnoj školi Ljupina
Autor: Irma Arbutina Đikić, 17. 10. 2016.

I ovogodišnji su dani zahvale u Područnoj školi Ljupina obilježeni dvodnevnom svečanošću koja je, već tradicionalno, okupila velik broj učenika, njihovih roditelja i mještana oko kruha, darova jeseni i brojnih plodova zemlje.

Petak, 14.listopada, protekao je tako u znaku prigodnog kulturno-umjetničkog programa kojim se iznova pokušala osvijestiti važnost zahvaljivanja za sve one brojne plodove zemlje kojima je Bog obdario našu planetu, a kojih ne bi bilo bez rada marljivih ljudskih ruku. Recitiralo se, glumilo i pjevalo o bogatstvu jeseni koja vjekovima inspirira naše bake i majke, o čudu malenog zrna i njegovom putu do mirisnog i posebno ukusnog domaćeg kruha te o potrebi dijeljenja i milosrđa. Nastavak programa obilježio je prinos darova te posvetna molitva koju je predvodio župnik Župe Kraljice svete Krunice Nova Gradiška-jug, vlč. Ivan Štivičić. Tijekom blagovanja mnogobrojnih i ukusnih proizvoda razmjenjivali su se recepti i dojmovi, posebice oni o ovogodišnjoj izložbi koju je, uz pomoć učenika, pripremio učitelj Ivica Đikić. Naime, riječ je o izložbi igračaka traktora i ostalih poljoprivrednih strojeva koja je, sve prisutne, podsjetila na važnost igre, ali i na zahvalnost zbog postojanja strojeva čime je uvelike olakšan čovjekov rad na zemlji. Prvi dan svečanosti završio je volonterskom aktivnošću pod nazivom „Podijeli kruh s bližnjim“ tako da su se ljupinskim darovima kruha i kolača osladili, i ove godine, štićenici Doma za starije i nemoćne „Akmačić“.

Budući da se u nedjelju, 16. listopada, obilježavao i  Svjetski dan hrane, dani zahvale nastavljeni su i u mjesnoj crkvi svetog Blaža. Tako je dio programa ponovno izveden pred okupljenim vjernicima tijekom misnog slavlja, nakon kojega se mogla razgledati i spomenuta izložba.

Kako ni ove godine dvodnevna svečanost ne bi bila ostvarena bez nesebične pomoći, podrške i suradnje roditelja, mještana i župnika, priča o danima zahvale završava  posebnim izrazom zahvalnosti upravo njima. Stoga, od srca im hvala u ime učenika i učitelja Područne škole Ljupina!

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: učitelj Miroslav Ruškan