Proslava Dana kruha u našoj školi
Autor: Sanela Jurić, 21. 10. 2016.

I ove školske godine centralna svečanost Dana kruha, dana zahvalnosti za plodove zemlje upriličena je u holu škole 21. listopada 2016. Kruh i krušne proizvode pripremili su roditelji, a djecu su za predstavu uvježbali učitelji. Pozivu u goste rado su se odazvali novogradiški župnici vlč. Perica Matanović i vlč. Ivan Štivičić koji su nam se obratili molitvenim riječima te blagoslovili kruh, krušne proizvode,ostale poslastice i sve nas prisutne.

Priredbu bogatu raznovrsnim aktivnostima - recitacijama koje su izveli učenici 6. razreda, članovi dramsko-recitatorske skupine s voditeljicom Tatjanom Kovačević;  pjevanjem u izvedbi članova Školskog pjevačkog zbora s voditeljem Draganom Starivlahom;  recitacijama i igrokazima učenika koje su pripremale vjeroučiteljice Martina Tomašić („Od zrna do kruha“), Martina Videc („Krušne namirnice“) i Andrijana Petrović („Kruh života“);  igrokazom „Nezadovoljni trs“ članova dramsko-recitatorske skupine nižih razreda koje je uvježbala učiteljica ŽeljkaTrlin;  svirkom („Kruše života i „Vjek hvaljen budi“) u izvedbi članova Tamburaškog zbora Područne škole Ljupina s voditeljem Ivicom Đikićem, upotpunili su i ljudi našega kraja – baka Jelena Turkalj iz Ljupine koja nam je u videozapisu lijepo objasnila način nastajanja domaćeg kruha te pekar Goran i vlasnik pekare „Europa“ koji su s nama podijelili svoje mišljenje o kruhu i procesu njegove izrade. U videozapisima smo mogli čuti i razmišljanja učenika 6. i 8. razreda o kruhu i krušnim proizvodima i njihovoj važnosti za čovječanstvo te župnika Pericu Matanovića koji nam je   objasnio važnost euharistijskog Kruha za život.
Smatra se da ovakvo obilježavanje Dana kruha pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti zavičaja, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta, odnosno učenika i prirode.

Za web pripremila: Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Ivana Šokić, učiteljica