Zdravi zubi-blistav osmijeh
Autor: Irma Arbutina Đikić, 19. 12. 2016.

Područna škola Ljupina, u petak se, 16.prosinca 2016. pretvorila u improviziranu stomatološku ordinaciju zahvaljujući dragim nam gošćama-gospođi Blaženki Bilešić, dr.med.dent. i njenoj pomoćnici, gospođi Aniti.

Posebno uzbuđenje među malenim Ljupincima vladalo je još od srijede, 14. prosinca, kada su učenici na zajedničkom satu razrednika, kroz edukativno predavanje učiteljice Irme,  doznali sve ono što o zubima treba znati jedan školarac. Naučili su tako čemu uopće služe zubi, zašto ih nemamo kada se rodimo, kako nam se usta pune zubićima, što su to mliječni, a što trajni zubi. Upoznali su i nazive dijelova zuba te vrste zubi, no najdojmljiviji dio predavanja odnosio se ipak na pitanja razbolijevanja te načine liječenja i očuvanja zdravlja zubi. Budući da je preventivno djelovanje utemeljeno u postupku pravilnog četkanja zubi, učenici su, s posebnim oduševljenjem, primili vijest kako će ih to naučiti upravo oni koji o zubima znaju najviše-ljudi koji su zaslužni za zdrave zube i blistave osmijehe! U znak dobrodošlice i zahvalnosti, učenici su gošćama priredili zbirku svojih crteža, inspiriranih novostečenim znanjem o zubima, pod nazivom Zdravi zubi-blistav osmijeh.

Ljupinski su školarci svoje gošće dočekali naoružani četkicama za zube, ali i znanjem, dokazanim u kratkom uvodnom razgovoru. Gošće je posebno razveselila njihova osviještenost o važnosti čuvanja zdravlja zubi pa su stečeno znanje učenika mogle upotpuniti pokaznim predavanjem pravilnog četkanja zubi i korištenja zubnoga konca. Učenička radoznalost bila je zadovoljena i kroz isprobavanje stomatoloških instrumenata na modelu zubala te opipavanjem modela zdravog i bolesnog zubića.

Stomatologinju Blaženku i njenu pomoćnicu Anitu pohvaljujemo za strpljivo, opušteno i ljubazno ophođenje s malenim „pacijentima“ te im i ovim putem zahvaljujemo na posjeti i darovima kojima su nas obradovale. Ovo druženje edukativnog karaktera zasigurno će svima ostati u lijepom sjećanju, čemu će, bez sumnje, pridonijeti i podsjetnici- diplome za iskazanu iznimnu hrabrost!

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: pripravnica Marija Bradašić