Učenička zadruga „Iskrice“ – razgovor s voditeljicom Ivom Sertić Samac
Autor: Sanela Jurić, 8. 2. 2017.

U radu učeničke zadruge „Iskrice“ uključeno je nekoliko grupa: Suvenirnica (voditeljica Ivana Rašić), Modelari (voditeljica Ivana Marković), Mali kreativci (voditeljica Iva Sertić Samac), Foto grupa (voditeljica Ivana Šokić). Marljivo rade kroz cijelu školsku godinu, a redovito imaju prodajne izložbe za  važnije datume (blagdane) kroz godinu. Porazgovarali smo s učiteljicom Ivom kako bismo se pobliže upoznali s radom „Iskrica“.

1. Koliko dugo vodite zadrugu „Iskrice“ ?

Uz prekide, učeničku zadrugu „Iskrice“ vodim četiri godine.

2. Kada je Zadruga osnovana i tko je bio njezin pokretač ?

Zadruga postoji jako dugo, no prestala je s radom i duže vrijeme stagnirala da bi ju 2002. godine ponovno pokrenuo bivši ravnatelj Mirko Golovrški koji je veliki zagovornik praktičnog rada.

3. Koje aktivnosti je Zadruga imala kroz Advent ?

Imali smo prodajnu izložbu u holu škole te smo pripomogli u prikupljanju igračaka za Lucijaški sajam.

4. Kako su prošle te aktivnosti i za što ćete iskoristiti prikupljena novčana sredstva?

Zadovoljni smo prodajom, sredstva redovito idu za novi materijal jer se zadrugari sastaju jednom tjedno, ovisno o svojim grupama, a ponekad novac ide u humanitarne svrhe.

5. Svima nam je poznata vaša kreativnost. Kako dolazite do novih ideja?

Smatram da su svi kreativni samo moraju to pronaći u sebi; bitna je volja, ostalo dolazi samo po sebi. Što se tiče novih ideja inspiraciju uvijek možete pronaći na internetu, ali se uvijek potrudite dati svoj osobni pečat predmetu koji izrađujete.

6. Koji razredi se najradije uključuju u djelatnosti Zadruge i koliko brojite članova?

Zadnjih godina najviše učenika tj. članova brojimo iz nižih razreda (od 1. do 4. r) jer imaju manje sati i prilagodljiviji raspored, a većina voditelja sekcija su iz razredne nastave. Nažalost, učenici viših razreda, koji su prijeko potrebni za rad Zadruge, nemaju prostora u svojim pretrpanim rasporedima. Oni se  jedino mogu uključiti u sekciju „Obrada drveta“ koja radi vrlo marljivo i radovi su zapaženi.

7. Koliko se često sastajete i kako teku vaše uobičajene aktivnosti?

Voditelji se sastaju jednom mjesečno, po potrebi i češće, a grupe jednom tjedno po 2 školska sata. Prvo se dogovaramo (ovisno o potrebama)  što bi se moglo izrađivati, koji materijal je potrebno nabaviti i sl. dok voditelji sami prilagođavaju aktivnosti ovisno o dobi članova zadruge i njihovim sposobnostima.

8. Koje aktivnosti planirate provesti do kraja školske godine?

Prvo obilježavamo Valentinovo pa Majčin dan, Uskrs i kraj školske godine.

9. Opišite nam neku, po Vama, najljepšu situaciju vezanu za rad Zadruge.

Prije nekoliko godina smo sudjelovali na Smotri zadrugara i osvojili treće mjesto. To  je onaj poseban osjećaj kada učenici iz drugih škola sudjeluju na vašim radionicama u ogromnom broju  (filcanje vune, šivanje i recikliranje plastičnih vrećica, što je bila novost tada). Također, sudjelovanje na međunarodnom aktivu zadrugara  OŠ „Matija Gubec“  Tavankut u Vojvodini, radionice za učenike i voditelje.

9. Tko su voditeljice Zadruge ?

To su učiteljice Ivana Šokić, Ivana Rašić, Ivana Marković, Đurđa Trupinić i Iva Sertić Samac.

10. Kojim biste riječima motivirali ili pozvali druge učenike da se uključe u rad Zadruge?

Ako ste spremni naučiti neke nove vještine, čekamo vas slijedeće školske godine!
Ako imate neke ideje, koje bi mogle oplemeniti i nadopuniti rad Zadruge, spremni smo poslušati što imate reći i prihvatiti savjet jer ste vi oni koji nas podržavaju.

Za web pripremili: Vito Arić  i Dorijan Josipović, 6. d

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.