Dan otvorene nastave na ljupinski način
Autor: Irma Arbutina Đikić, 15. 2. 2017.

Učenici Područne škole Ljupina s nestrpljenjem su dočekali ovogodišnji Dan otvorene nastave koji se obilježavao 14. veljače, baš na Valentinovo. Pored poučnih i zanimljivih predavanja i radionica na temu „Sigurnost na internetu“ taj dan očekivale su ih i tradicionalne aktivnosti vezane uz spomenuti blagdan-podjela valentinovske pošte, razmjena darova između tajnih prijatelja te ples srca koji rezultira izborom i krunidbom Valentine i Valentina.

Dan otvorene nastave započeo je podjelom 40 ljupinskih učenika u dvije skupine i to izvlačenjem srca u plavoj i crvenoj boji. Izvučeno plavo srce predstavljalo je svojevrsnu „putovnicu“ za radionicu učitelja Miroslava i Ivice, a ono crveno za radionicu učiteljica Marije i Irme. Muški, tj. plavi, dio učiteljskog tima na zanimljiv i praktičan način obradio je temu Građa računala i to predavanjem, rastavljanjem računala pred zadivljenim dječjim očima te radom na listićima. Ženski, crveni dio, pozabavio se opširnom temom pod nazivom Pravila sigurnog interneta. Sudionici radionice imali su na samome početku priliku vidjeti skeč koji se bavi problematikom lažnog predstavljanja na internetu i zamkama dopisivanja s nepoznatim osobama u izvedbi svojih učiteljica. Potom je uslijedilo predavanje, a zatim i skupni rad izrade plakata koji su se dotaknuli internetskog bontona, digitalnih tragova te postupaka zaštite na internetu. Baš kao i svaka radionica i ova je završila opuštajućom aktivnošću-igrom s klupkom vune te stvarnim, a ne virtualnim, povezivanjem sudionika. Po završetku velikoga odmora, skupine su se zamijenile.  Posebno oduševljenje zavladalo je kada su se svi sudionici okupili u dvorani Područne škole Ljupina, razmijenili dojmove, a potom i valentinovske darove! Plesni podij zažario se od vještih koraka 20 parova plesa srca, no najviše sreće imao je par Miš i mišica koji su okrunjeni kao ovogodišnji Valentin i Valentina!

Sve u svemu- ovaj uspješan, razigran dan obilježen je mnoštvom pomno osmišljenih aktivnosti,  lijepim riječima i osmjesima pa možemo reći kako je u potpunosti ispunio svoju svrhu.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: učitelji Miroslav Ruškan i Ivica Đikić