LOVRAKOVCI OBILJEŽILI DAN VODA TERENSKOM NASTAVOM
Autor: Irena Barić, 29. 3. 2011.

U petak, 25.03., svi odjeli naše škole obilježili su Dan voda terenskom nastavom na različitim lokacijama u gradu, a najveći dio nastave odnosio se na naš gradski potok Šumetlicu.

Na terenu smo ponovili nešto staro i naučili nešto novo.

• Učenici 1. i 2. razreda promatrali su Šumetlicu na mostu kod „Pauna“ i mostu kod bazena.
  • Učenici 3. i 4. razreda posjetili su most kod Gradskog groblja i most kod „Pauna“.
  • Učenici 5. i 6. razreda posjetili su most kod Gradskog groblja i most u Prvči.
  • Učenici 7. i 8. razreda posjetili su most u Prvči i ušće „smrdljivog kanala“.

Promatrali smo i usputne objekte vezane uz vodu: vodoskok u parku, hidrante, kanalizacijska okna, sabirne šahte, bunare… Ponovili smo niz pojmova o kojima smo učili u školi: lijeva i desna obala, korito, vode tekućice, vodopad, brana, mostovi, vrste zagađenja, vodena energija, osobine vode, biljke i životinje uz vodu i u vodi, slivne vode, regulacija toka , zaštita od poplava, korisnost vode,..

Naučili smo i nešto novo . Vodotok Šumetlica izvire na južnim padinama Psunja i gravitira na jug gdje se južno od auto –ceste Zagreb – Lipovac kod naselja Visoka Greda ulijeva u lateralni kanal Trnava, a on se ulijeva u rijeku Savu.

Ukupna duljina vodotoka Šumetlica iznosi oko 20 km ( 18,4 km). Glavna pritoka mu je potok Bačica koji se u Šumetlicu ulijeva na području naselja Cernik. Potočić Laminac je pritoka Šumetlice na sjevernom ulazu u Novu Gradišku. Najveće naselje u slivu je Nova Gradiška, a od ostalih naselja južno je naselje Prvča i Visoka Greda, a sjeverno Cernik i Cernička Šumetlica.

Područje sliva presjeca niz važnih saobraćajnica: auto cesta Zagreb – Lipovac,željeznička pruga Zagreb – Vinkovci i regionalna cesta N.Gradiška – S.Brod.

Za prijelaz preko potoka Šumetlica napravljeno je 14 mostova ( manjih ili većih različite konstrukcije). Na potoku postoji oko 40 kaskada ( 15 najnovijih je u općini Cernik).

Postoje dvije taložnice koje služe za taloženje šljunka i vode kod visokih vodostaja. Jedna je na području općine Cernik, a druga u Novoj Gradiški ( kod Tanga).

Na završetku nastave svi odjeli imali su malo natjecanje u znanju o vodi.

U jednom smo se svi složili: Najkvalitetnije učenje je učenje  u  izvornoj stvarnosti. Proljetna šetnja je izvrsna inspiracija za učenje, druženje, zdravlje .

Tekst: Mali novinari
Učiteljica: Irena Barić