Održano predavanje o opasnosti od mina
Autor: Sanela Jurić, 4. 5. 2018.

U srijedu 2.5.2018. u holu naše škole od 12,30 d0 13,30 održano je predavanje o minskoj opasnosti pod nazivom „Manje oružja-manje tragedija“. Predavanje, u organizaciji Hrvatskog centra za razminiranje, PU Brodsko-posavske i Policijske postaje Nova Gradiška, bilo je namijenjeno učenicima 7. i 8. razreda i njihovim nastavnicima. Policijski službenici gosp. Boris Janč, gosp. Darko Dumendžić i gđa Marta Kovačević kroz prezentaciju i edukaciju predočili su prisutnima važnost svjesnosti opasnosti od mina i drugih eksplozivnih sredstava te iznijeli podatke o broju dragovoljno predanog oružja i minsko eksplozivnih sredstava u ovoj godini.

Također, policijski službenici upoznali su učenike s opasnostima od rizičnog ponašanja u opasnim zonama te kako se trebaju ponašati u takvim situacijama. Potom su učenicima predočeni različiti primjerci školskih minsko eksplozivnih sredstava, prikazana njihova obilježja te moguće opasnosti od njih. Učenici su usvojili i mnoga pravila, npr.: „Nikako ne smijemo istraživati napuštena vojna područja! Nikada ne ulaziti u minski sumnjiva područja! Poštujte oznake od mina! Nikada ne dirajte mine i eksplozivne ostatke iz rata! Razminiravanje prepustimo stručnjacima!“
Učenici su saznali da se 4. travnja obilježava Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju.
Na kraju predavanja  pirotehničar je pokazao jednu ručnu minu koja je po njihovom mišljenju iz Drugog svjetskog rata, a pronašli su je 2.5.2018. u naselju kod Slavonskog Broda, te su nas podsjetili na neke opasnosti od petardi.
Bilo je ovo jedno zanimljivo, ali nadasve poučno iskustvo.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva