Učiteljice razredne nastave nastavljaju s Bajkaonicom
Autor: Sanela Jurić, 29. 10. 2018.

Društvo „Naša djeca“ Nova Gradiška ove godine uključilo se u projekt „Neka odrastanje bude dječja igra“.  Projekt je pokrenut 2014. u sklopu NIVEA  globalne inicijative „NIVEA – stalo nam je do obitelji“ u suradnji sa Savezom društava Naša djeca Hrvatske. Tim povodom učiteljice Ivana Šokić i Ivana Franić-Galik bile su tri dana na edukaciji u Tuheljskim toplicama (u srpnju) i u sklopu projekta počele s održavanjem Bajkaonica. U Dječjem tjednu obje učiteljice imale su po jednu Bajkaonicu, a održale su i radionicu u sklopu projekta – pisanje bajke na temu „Ružno pače“ u kojoj su s učenicima mogle mijenjati likove, mjesto i vrijeme radnje, no okosnica fabule i pouka bajke morala je ostati ista. Tako je nastala njihova bajka pod nazivom „Ružni fazan“ koja je poslana na raspisani natječaj.  Dana 25.10. učiteljica I. Franić-Galik održala je Bajkaonicu u 1.c razredu kod učiteljice Verice Lukačević na izvannastavnoj aktivnosti Dječji forum. Bilo je prisutno 10 učenika.

Učiteljica Ivana Franić-Galik pripovijedala je učenicima bajku Momotaro – dječak iz breskve (Japanska narodna bajka). Nakon ispripovijedane bajke i iznošenja dojmova o ispripovijedanoj bajci, djeca su izrađivala naslovnicu bajke. Pošto se u bajci spominju sočne okruglice koje je majka Momotaru svaki dan pripremala, učiteljica je djeci donijela okruglice (čokoladne) kojima su se ona na kraju i zasladila.
U projekt „Neka odrastanje bude dječja igra“ uključena su 24 društva iz Republike Hrvatske. U tijeku je glasanje za najbolju bajku, a po završetku natječaja, pobjedničku bajku će Zijah Sokolović ispripovijedati u 5 osnovnih škola u RH.
Učiteljice imaju kutić za pripovijedanje koji se sastoji od nekoliko ključnih elemenata - stolca, tepiha, lampe, vizuala projekta, 20 raznobojnih jastučića za publiku i dodatnog rekvizita Pu(T)ne torbe priča. Svoje rekvizite nose sa sobom na radionice, a imaju i posebne haljine u kojima pripovijedaju.
Ciljevi su ovakvih aktivnosti  poticati djecu na razmišljanje o svijetu koji ih okružuje, razvijati socijalno – kognitivne vještine, omogućiti međusobno druženje te poticati djecu na razvijanje mašte.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Verica Lukačević, učiteljica