Dani zahvale u Područnoj školi Ljupina
Autor: Irma Arbutina Đikić, 30. 10. 2018.

Tradicionalnim dvodnevnim programom u Područnoj školi Ljupina i ove su nastavne godine obilježeni Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Svečanost kruha započela je u petak, 26. listopada, prigodnim kulturno-umjetničkim programom i izložbom krušnih proizvoda i jesenskih plodova koji su zamamnim mirisima i raskošnim bojama jednostavno poticali na divljenje i zahvalnost. Budući da je kruh bio u središtu zbivanja i pripadalo mu je počasno mjesto u središnjem dijelu programa, početak je bio neuobičajen i opušten. Posjetitelje su igrokazom Mudrosti iz čaše nasmijali mlađi članovi Scenske družine prenoseći im na luckastiji način mudre izreke o hrani i kruhu.  Pjevalo se i recitiralo i o jeseni, vještoj slikarici koja u naš život unosi toplinu jesenskih boja. Naposljetku, kruhu u čast, kao jedinoj namirnici načinjenoj čovječjom rukom, izvedena je recitacija i kratki igrokaz Domaća zadaća,domaći kruh.  Najsvečaniji dio programa i ove je godine bio prinos i posveta  darova: sjemenja, zemlje, vode, vina i kruha. U posvetnoj molitvi, koju je predvodio vlč. Ivan Štivičić, ponovno je naglašena važnost zahvale i razvijanja osjećaja zahvalnosti.

Dio programa, učenici su ponovno izveli pred okupljenim vjernicima i u nedjelju, 28.listopada u crkvi svetog Blaža u Ljupini.

Svečanost kruha i ove je godine posvjedočila o zajedništvu obitelji i škole, ali i o važnosti dijeljenja. Naime, nakon zajedničkog blagovanja sav ostatak krušnih proizvoda nesebično je podijeljen starijim mještanima, ali i korisnicima Staračkog doma  „Akmačić“.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: učitelj Miroslav Ruškan