Učenici drugih razreda upoznaju kulturne ustanove
Autor: Ivana Franić Galik, 19. 11. 2018.

Učenici drugih razreda zajedno sa svojim učiteljicama Irenom Barić, Antonijom Štivičić, Ivanom Šokić i Romanom Mazulović, u srijedu i četvrtak,14.11.2018. i 15.11.2018. posjetili su Gradski muzej Nova Gradiška. Posjet Gradskom muzeju je planirana izvanučionička nastava u kojoj su učenici realizirali nastavni sadržaj iz nastavnog predmeta Prirode i društva u sklopu upoznavanja kulturnih ustanova i zanimanja ljudi u kulturnim ustanovama.

U Gradskom muzeju ih  je srdačno dočekala muzejska etnologinja  gospođa Vesna Kolić - Klikić.

Gospođa Vesna je upoznala učenike s time kako se sakuplja muzejska građa te zašto je važno sakupljati predmete koje danas koristimo. Pokazala je predmete koje su ljudi koristili u prošlosti. Imali su priliku vidjeti peškir, ogrlicu od konjskog repa, kalupe za paprenjake i dijelove posuđa i ostalih uporabnih predmeta koje su koristili ljudi iz daleke nam prošlosti. Vidjeli su i stare fotografije s početka dvadesetog stoljeća. Učenici su imali pravo na malo natjecanje pokušavajući pogoditi zašto su se koristili pokazani predmeti. Gospođa Vesna ispričala je i istinitu priču o ljubavi jedne Cerničanke i austrijskog vojnika iz vremena kad je naš grad tek nastao. Saznali su i koja sve zanimanja ljudi postoje u našem Gradskom muzeju. Svi učenici su dobili pozivnicu da zajedno s roditeljima posjete izložbu pod nazivom „Arheološka baština naselja Zapolje“.

Hvala gospođi Vesni Kolić - Klikić što je pripremila za učenike ovo poučno predavanje te im tako omogućila da bolje upoznaju kulturnu baštinu naše prelijepe Slavonije!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: učiteljice Irena Barić, Antonija Štivičić i Ivana Šokić