Područna škola Ljupina-zbivanja u prvom tjednu Došašća
Autor: Irma Arbutina Đikić, 10. 12. 2018.

Zakoračili smo u mjesec prosinac-mjesec iščekivanja i dječje radosti! U tom razdoblju Došašća u Područnoj školi Ljupina odvijat će se neke već tradicionalne aktivnosti. Budući da je prva nedjelja iza nas, evo osvrta na zbivanja koja su malenim Ljupincima posebno „začinila“ prvi adventski tjedan.

Početak Došašća obilježen je kratkim prigodnim programom i simboličnim paljenjem prve svijeće na vijencu ispred zgrade Područne škole Ljupina. Baš kao i prošle godine, mještanima okupljenima nakon svete mise, s nekoliko riječi obratio se ponajprije župnik, vlč. Ivan Štivičić, a potom je uslijedila recitacija Četiri adventske svijeće u izvedbi članica Scenske družine. Trenutak simboličnog paljenja prve svijeće predstavlja, na radost svih okupljenih, i trenutak otvaranja Adventskog sajma igračaka. Adventski sajam igračaka, ljupinska inačica Lucijaškog sajma, jedna je od praktičnih organizacijskih, ali i volonterskih, aktivnosti u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja. Igračke koje su se prodavale tu prvu nedjelju Došašća, donirali su sami učenici, ali i poneki župljani, u volonterskoj aktivnosti Moja igračka-tvoja igračka. Najstariji učenici Područne škole Ljupina, učenici 3.r., razvrstavali su i pakirali prikupljene igračke, društvene igre i animirane filmove u prigodne paketiće, samostalno ih označavali simboličnim cijenama, a najbolji matematičari među njima su ih i prodavali pod budnim okom pomoćnog osoblja škole. Prihod od prodaje prikupljenih igračaka, uistinu je obradovao učenike i učitelje ove škole, budući da ga planiraju utrošiti za nabavku još jednog tableta.

Prvi školski dan Došašća, ponedjeljak, bio je prigoda za predstavljanje Adventskog drvca izazova. To je još jedna od volonterskih aktivnosti u kojima će tijekom petnaest školskih dana kroz Došašće sudjelovati učenici 3. razreda. Aktivnost je nazvana Hlapić kao uzor, a sastoji se u svakodnevnom čitanju poruka s Hlapićevim dobrim djelima i poticajima na činjenje sličnih. Za uspješno svladan izazov učenici prikupljaju simbolične značke s Hlapićevim likom i nazivom poželjne osobine. Značke učenici lijepe na papire u obliku čizmice onim tempom kako i obavljaju Hlapićeve izazove. Za svaku je pohvalu činjenica kako većina trećaša na svojim čizmicama ima već četiri značke i to one za zahvalnost, samostalnost, suosjećajnost i vedar duh.

Sredina prvog tjedna Došašća bila je prigoda za ugošćavanje omiljenog dječjeg svetca-svetog Nikole. Učenici Područne škole Ljupina i ove su godine bili vrijedni pa su gosta dočekali kratkim prigodnim programom. Područnu školu Ljupina nije niti ove godine zaobišao Nikolin vjerni pratitelj Krampus, no kako je došao praznih ruku, tj.bez šiba, možemo zaključiti kako su ljupinska djeca ne samo vrijedna, nego i dobra.

Pregled tjednih zbivanja završava informacijom o početku treninga i priprema za božićni turnir u dvoranskom hokeju. Prvašići su upoznali sva pravila igre i propozicije turnira, a sada su pred njima još gotovo dva tjedna priprema. Rezultati rada i treniranja zasigurno neće izostati.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Danijela Kolić i učiteljica Irma Arbutina Đikić